VIDEO Rezultatele și marcatorii din optimile Europa și Conference League! Ambele competiții sunt LIVE pe PRO ARENA și VOYO

Manchester United Arsenal AS Roma Sevilla Sporting Lisabona Europa League
Data publicarii: Vineri 10 Martie 2023, 08:29
Data actualizarii: Vineri 10 Martie 2023, 08:42

Favoritele Manchester United, AS Roma sau Sevilla au prima șansă la accederea în sferturile de finală ale Europa League. Arsenal a avut meci greu la Sporting Lisabona.

Manchester United a făcut un pas important spre sferturile de finală ale Europa League la fotbal, după ce a dispus cu 4-1 de Betis Sevilla, joi seara, pe Old Trafford, într-un meci din prima manşă a optimilor de finală.

Manchester United a făcut show după pauză în 4-1 cu Betis Sevilla

United, care cucerit trofeul în 2017, a deschis scorul prin Marcus Rashford (6), dar andaluzii au egalat prin Ayoze Perez (32). '

'Diavolii roşii'' au înscris de trei ori după pauză, prin Antony (52), Bruno Fernandes (58) şi Wout Weghorst (83).

Trei echipe au câştigat la diferenţă de două goluri, AS Roma, Bayer Leverkusen şi Sevilla FC.

Sevilla, echipa-record cu 6 Europa League în palmares, a trecut lejer de Fenerbahce

Roma a trecut de Real Sociedad (2-0), prin golurile semnate de El Shaarawy şi Kumbulla. Fiecare echipă a avut câte o bară, ''giallorossi'' prin Belotti, iar bascii prin Kubo.

Sevilla FC, care deţine recordul de trofee cucerite în Cupa UEFA/Europa League (şase - 2005/06, 2006/07, 2013/14, 2014/15, 2015/16, 2019/20), a dispus de Fenerbahce (2-0) prin golurile semnat de Joan Jordan şi Erik Lamela.

Bayer Leverkusen a învins-o pe Ferencvaros cu 2-0, prin golurile semnate de Kerem Demirbay şi Edmond Tapsoba.

Arsenal a remizat în deplasare, 2-2 cu Sporting

Juventus s-a impus la limită în duelul cu Freiburg, 1-0, unicul gol fiind înscris de argentinianul Angel Di Maria.

Liderul din Premier League, Arsenal, a remizat în deplasare cu Sporting Lisabona, 2-2, nedecis încheindu-se şi duelul dintre Union Berlin şi Union St.Gilloise, 3-3, după ce belgienii au condus de trei ori.

Un alt meci egal s-a înregistrat între Şahtior Doneţk şi Feyenoord, 1-1, ambele goluri marcându-se în ultimul sfert de oră.

Rezultatele din prima manşă a optimilor Europa League

Bayer Leverkusen - Ferencvaros TC Budapesta 2-0

Au marcat: Kerem Demirbay 10, Edmond Tapsoba 86.

AS Roma - Real Sociedad 2-0

Au marcat: Stephan El Shaarawy 13, Marash Kumbulla 87.

Sporting Lisabona - Arsenal Londra 2-2

Au marcat: Goncalo Inacio 34, Paulinho 55, respectiv William Saliba 22, Hidemasa Morita (autogol) 62.

Union Berlin - Union St.Gilloise 3-3

Au marcat: Josip Juranovic 42, Robin Knoche 69, Sven Michel 89, respectiv Victor Boniface 28, 72, Yorbe Vertessen 58.

Robin Knoche (Union) a ratat un penalty în min. 89 (a apărat Anthony Moris).

Juventus Torino - SC Freiburg 1-0

A marcat: Angel Di Maria 53.

Manchester United - Real Betis Sevilla 4-1

Au marcat: Marcus Rashford 6, Antony 52, Bruno Fernandes 58, Wout Weghorst 83, respectiv Ayoze Perez 32.

Sevilla FC - Fenerbahce Istanbul 2-0

Au marcat: Joan Jordan 56, Erik Lamela 85.

Şahtior Doneţk - Feyenoord Rotterdam 1-1

Au marcat: Iaroslav Rakiţki 79, respectiv Ezequiel Eduardo Bullaude 88.

* Partidele din manşa secundă vor avea loc pe 16 martie. Tragerea la sorţi a sferturilor de finală şi a semifinalelor va avea loc pe 17 martie, la Nyon (14:00, ora României).

West Ham United n-a avut probleme în Conference cu Larnaca

West Ham United este mare favorită la calificarea în sferturile de finală ale Europa Conference League la fotbal, după ce a învins formaţia cipriotă AEK Larnaca cu scorul de 2-0, joi seara, în deplasare, în prima manşă a optimilor de finală.

Michail Antonio a marcat ambele goluri ale ''ciocănarilor'' (36, 45+2).

Sheriff Tiraspol, învinsă la Chișinău de Nice

OGC Nice a obţinut şi ea o victorie în deplasare, 1-0 cu Sheriff Tiraspol, la Chişinău.

Diferenţa a fost făcută de golul lui Ayoub Amraoui (45+3), dar fiecare echipă a avut câte o bară, campioana Moldovei prin Zohouri, iar formaţia de pe Coasta de Azur prin brazilianul Dante.

ACF Fiorentina a învins-o la limită pe Sivasspor, cu 1-0, prin golul cehului Antonin Barak (70).

Fosta adversară a echipei CFR Cluj, în grupe, a încheiat meciul în zece oameni, ivorianul Max Gradel fiind eliminat în minutele adiţionale (90+4).

FC Basel și Slovan, adversare în grupe, s-au întâlnit din nou

Lech Poznan a reuşit o victorie importantă, 2-0 cu Djurgaardens. Trei meciuri s-au încheiat la egalitate.

FC Basel a remizat cu Slovan Bratislava, 2-2. Cele două formaţii s-au întâlnit şi în faza grupelor, Slovan câştigând cu 2-0 în Elveţia, în timp ce meciul de la Bratislava s-a încheiat nedecis, 3-3.

Anderlecht şi Villarreal nu s-au putut departaja, 1-1, Manu Trigueros (28) marcând pentru ''Submarinul galben'', în timp ce Anders Dreyer (57) a punctat pentru ''Mauves''.

În meciul KAA Gent - Istanbul Başakşehir scorul a fost, de asemenea, 1-1.

Rezultatele din prima manşă a optimilor Conference League

Marţi

Lazio Roma - AZ Alkmaar 1-2

Au marcat: Pedro Rodriguez 18, respectiv Vangelis Pavlidis 45, Milos Kerkez 62.

Joi

AEK Larnaca - West Ham United 0-2

A marcat: Michail Antonio 36, 45+2.

RSC Anderlecht Bruxelles - Villarreal 1-1

Au marcat: Anders Dreyer 57, respectiv Manu Trigueros 28.

FC Sheriff Tiraspol - OGC Nice 0-1

A marcat: Ayoub Amraoui 45+3.

FC Basel - Slovan Bratislava 2-2

Au marcat: Zeki Amdouni 6, Andi Zeqiri 40, respectiv Jurij Medvedev 17, Abdul Malik Abubakari 71.

ACF Fiorentina - Sivasspor 1-0

A marcat: Antonin Barak 70.

Cartonaş roşu: Max Gradel (Sivasspor) 90+4.

KAA Gent - Istanbul Başakşehir 1-1

Au marcat: Gift Orban 35, respectiv Stefano Okaka 16.

Lech Poznan - Djurgaardens IF 2-0

Au marcat: Antonio Milic 39, Filip Marchwinski 83.

* Partidele din manşa secundă vor avea loc pe 16 martie. Tragerea la sorţi a sferturilor de finală şi a semifinalelor va avea loc pe 17 martie, la Nyon (15:00, ora României). (Agerpres)