Olimpiu Moruțan, omul-cheie al lui Fatih Terim. Decizia luată de antrenorul lui Galatasaray pentru partida cu Lokomotiv

Olimpiu Morutan Fatih Terim Galatasaray Europa League
Data publicarii: Joi 04 Noiembrie 2021, 10:39
Data actualizarii: Joi 04 Noiembrie 2021, 10:52

Galatasaray se duelează cu Lokomotiv Moscova, în etapa a patra a grupelor Europa League. Meciul e LIVE, de la 19:45, pe VOYO.ro.

Olimpiu Moruțan (22 de ani) trece printr-o perioadă foarte bună, iar Fatih Terim intenționează să profite de internaționalul român în confruntarea din grupele Europa League, cu Lokomotiv Moscova.

Presa din Turcia anunță că mijlocașul va fi titular în partida cu rușii, urmând să evolueze pe partea dreapă, în atac, alături de Halil și Kerem. Tehnicianul Fatih Terim îl consideră pe Moruțan omul-cheie al echipei în întâlnirea cu Lokomotiv. Și Alexandru Cicâldău face parte din primul 11 pregătit de tehnicianul turc.

Cicâldău și Moruțan s-au impus la Galatasaray

După golul superb înscris de Alexandru Cicâldău cu Beșiktaș, a venit rândul lui Moruțan să își facă prezența simțită pe teren, astfel că în al treilea minut de prelungiri ale primei reprize l-a executat pe portar cu o execuție fabuloasă. Fostul jucător de la FCSB a șutat din interiorul careului de 16 metri, iar goalkeeper-ul lui Gaziantep nu a avut nicio șansă să pareze lovitura puternică.

Moruțan este cel mai tânăr dintre ei. E puțin retras, însă are calități importante. Moruțan este un jucător extrem de talentat, are un picior stâng extrem de bun și inteligență de joc. Va continua să devină mai bun atât mental, cât și tehnic. Dacă va continua să facă asta, viitorul este bun”, a declarat Terim la finalul meciului.