Miliardarii arabi n-au avut bani pentru SPIRITUL Stelei! Meciul DEMENT pe care toata Anglia l-a vazut in picioare

Steaua Joe Hart Manchester City Middlesbrough Europa League
Data publicarii: Vineri 16 Martie 2012, 14:00
Data actualizarii: Vineri 16 Martie 2012, 14:01

Asta e fotbalul adevarat! La 6 ani de la partida fabuloasa a Stelei de la Middlesbrough, Anglia a trait in emotie maxima 10 minute mai importante decat toate milioanele seicilor!

City - Sporting a fost meciul pe care pana si fanii lui United l-au vazut in picioare! Dupa 0-1 la Lisabona si 0-2 la pauza in Anglia, City a parut ca abandoneaza o competitie in care n-au mai gasit nicio motivatie dupa eliminarea lui United.

Gresit! Dupa 45 de minute de chin, Mancini a trimis fotbalul in teren alaturi de jucatorii lui intr-o repriza absoluta! Aguero a fost dinamita care putea s-o termine pe Sporting. City a revenit senzational si a inscris de 3 ori. In minutul 82, mai avea nevoie de un singur gol pentru sferturi. Chiar daca l-a avut pe Hart la jumatatea terenului, City n-a rezolvat dilema atacului total. Omul care l-a obisnuit pe Pantilimon cu banca a ratat dramatic la ultima faza, dar stadionul a ramas in picioare pentru a aplauda un efort inuman.

Ce le-a lipsit milionarilor de la City? "Maccarone si spiritul Steaua", au spus fanii in zeci de comentarii pe Twitter.

In urma cu 6 ani, Boro o scotea pe Steaua dupa un scenariu aproape identic. McClaren a distrus un avantaj general de 3 goluri pentru una dintre cele mai tari amintiri din istoria recenta a fotbalului de Europa.

Pentru a nu uita niciodata marele meci de pe Riverside, suporterii lui Middlesbrough i-au dedicat Stelei un banner pe care l-au afisat ani la rand pe stadionul lor. "Spirit of Steaua" le-a adus aminte englezilor de seara care le-a creat una dintre cele mai tari amintiri europene din secolul fotbalului fara emotii.