Conference League | Club Brugge - Fiorentina 1-1 (3-4). Formația lui Vincenzo Italiano este prima finalistă!

FC Brugge - Fiorentina semifinale Conference League Fiorentina / Foto - Getty Images
Data publicarii: Miercuri 08 Mai 2024, 21:41
Data actualizarii: Miercuri 08 Mai 2024, 21:49

Club Brugge - Fiorentina s-a terminat 1-1, după reușitele lui Maxim De Cuyper din minutul 21 și Lucas Beltran de pe finele meciului, în minutul 85.

Club Brugge - Fiorentina 1-1

Minutul 90+8: Final de meci!

Minutul 90+6: M'Bala Nzola primeşte un cartonaşul galben.

Minutul 90: Lucas Beltran vede cartonașul galben.

Minutul 88: Nikola Milenkovic a primit un cartonaş galben după o intrare urâtă asupra unui adversar.

Minutul 85: GOOOL Fiorentina! Lucas Beltran transformă penalty-ul, cu o execuție plasată, în stânga porții.

Minutul 83: Se aude fluierul şi Brandon Mechele primește cartonașul galben, este penalty pentru Fiorentina!

Minutul 74: Cristiano Biraghi își încearcă norocul dintr-o lovitură liberp, dintr-o poziţie periculoasă. Trimite un şut puternic dar mingea zguduie doar bara transversală.

Minutul 72: Denis Odoi vede cartonașul galben.

Minutul 71: Arthur Melo iese de pe teren iar M'Bala Nzola îi ia locul.

Minutul 71: Andrea Belotti iese de pe teren și intra Alfred Duncan.

Minutul 70: Hugo Vetlesen părăsește terenul și este înlocuit de Philip Zinckernagel.

Minutul 62: Hugo Vetlesen vede cartonașul galben.

Minutul 52: Igor Thiago îl trântește pe un jucător al Fiorentinei şi primeşte un cartonaş galben.

Minutul 45: Start de repriză secundă!

Prima repriză

Minutul 45+2: Final de primă repriză!

Minutul 43: Joel Ordonez vede primul cartonaș galben din meci.

Minutul 35: Ce ocazie! Christian Kouame a găsit un culoar liber și a șutat o torpilă, dar a lovit bara transversală!

Minutul 30: Igor Thiago profită de o eroare în defensivă, intră în careu și trimite o pasă decisivă către Michal Skoras, dar Dodo a fost pe fază și a respins mingea în corner.

Minutul 25: Kouame primește o centrare în careu, dar trimite peste poartă.

Minutul 23: După ce a respins portarul gazdelor, Beltran trimite un șut, dar nu reuşeşte să trimită mingea între buturi.

Minutul 23: După o pasă superbă, Nicolas Gonzalez se găsește în careu și şutează pe centrul porţii. Simon Mignolet a fost pe poziția și a respins mingea.

Minutul 21: GOOOL Club Brugge! Maxim De Cuyper deschide scorul, după o centrare superbă a lui Hans Vanaken. Portarul rămas spectator la execuția cu capul a belgianului.

Minutul 16: Nico Gonzalez trimite o pasă spre Andrea Belotti, dar pericolul a fost eliminat odată cu intervenția lui Mechele.

Minutul 6: Maxim De Cuyper încearcă trimite o centrare în careu, dar mingea este interceptată de italieni.

Minutul 1: Start de meci pe stadionul "Jan Breydel Stadion" din Brugge.

Echipele de start

Club Brugge: Mignolet - Odoi, Mechele, Ordonez - Sabbe, Vetlesen, Vanaken, De Cuyper - Skoras, Thiago, Jutgla

Antrenor: Nicky Hayen

Fiorentina: Terracciano - Dodo, Milenkovic, Quarta, Biraghi - Beltran, Arthur, Mandragora - Gonzalez, Belotti, Kouame

Antrenor: Vincenzo Italiano

Club Brugge - Fiorentina, miercuri de la 19:45

Fiorentina are șansa de a juca pentru a doua oară consecutiv cu trofeul Conference League pe masă după ce sezonul trecut a fost răpusă în ultimul act de West Ham United, meci transmis în direct de Pro Arena și VOYO.

În meciul tur, la Florența, italienii s-au impus cu 3-2. Echipa viola a deschis scorul rapid, prin Riccardo Sottil (5), însă Hans Vanaken a restabilit egalitatea din penalty (17). Gazdele au intrat în avantaj la pauză, graţie reuşitei lui Andrea Belotti (37). FC Bruges a izbutit egalarea, prin brazilianul Igor Thiago (63), deşi juca în zece oameni, Raphael Onyedika fiind eliminat cu două minute mai devreme.

Club Brugge - Fiorentina | Ce spun antrenorii

Nicky Hayen (antrenor FC Brugge): "Va fi un meci formidabil, o oportunitate grozavă pentru mine și pentru întreaga echipă. Îl voi trata ca pe un meci normal, dar cu siguranță vom fi concentrați sută la sută. Avem foame de victorii. Acesta este un meci foarte important pentru locul fotbalului belgian în Europa. Știm că va trebui să dăm tot ce putem și pentru fanii noștri”.

Vincenzo Italiano (antenor Fiorentina): "Trebuie să fim foarte disciplinați tactic. Trebuie să lucrăm bine din punct de vedere tehnic și sunt sigur că vom avea șansele noastre. Trebuie să fim eficieți în atac și mai atenți în apărare. Va fi un joc important pentru că jucăm pentru a ajunge la o finală”.

FC Brugge - Fiorentina LIVE | Echipe probabile

FC Brugge: Mignolet - Sabbe, Spileers, Mechele - Skov Olsen, Balanta, Vetlesen, Vanaken, De Cuyper - Nusa, Thiago

Fiorentina: Terracciano - Dodô, Milenković, Ranieri, Biraghi - Arthur, Mandragora - González, Beltrán, Kouamé - Belotti

VIDEO REZUMAT | Fiorentina - FC Brugge 3-2