S-a spart ghinionul! Mircea Lucescu s-a calificat in finala Cupei UEFA: Sahtior 2-1 Dinamo Kiev!

Data publicarii: Joi 07 Mai 2009, 19:06
Data actualizarii: Vineri 08 Mai 2009, 00:13

Sahtior Donetk este in finala Cupei UEFA. Oamenii lui Lucescu au suferit teribil insa au reusit sa castige cu 2-1 in fata celor de la Dinamo Kiev si vor merge la Istanbul pe 20 mai, pentru a juca ultima finala de Cupa UEFA.

S-a spart ghinionul lui Mircea Lucescu. Dupa ce a fost eliminat de Sevilla acum doi ani, Sahtior razbuna golul lui Palop din ultimul minut si reuseste calificarea in finala Cupei UEFA, la capatul a 90 de minute de suferinta. Sahtior a deschis scorul in minutul 16, prin brazilianul Jadson, care l-a executat pe portarul lui Kiev, cu un sut napraznic din 14 metri, direct in vinclu. Bangoura a adus egalarea pentru echipa lui Tibi Ghioane in minutul 47, insa nu s-a mai ajuns la prelungiri. Ilsinho a facut 2-1 si a trimis pe Sahtior in ultima finala a Cupei UEFA.

Min 90: GOOOL! Ilsinho face 2-1. Sahtior este calificata in finala Cupei UEFA!
Min 47: GOOL Dinamo Kiev! Bangoura egaleaza pentru echipa lui Ghioane!

Min 16: GOOL Sahtior! Il Luce aproape de finala. Jadson inscrie un super gol, de la 14 metri, direct in vinclul portii!!!

Sahtior: 30 Andriy Pyatov, 3 Tomáš Hübschman, 7 Fernandinho, 8 Jadson, 11 Ilsinho, 17 Luiz Adriano, 19 Olexiy Gai, 26 Razvan Rat, 27 Dmytro Chygrynskiy, 32 Mykola Ischenko, 33 Darijo Srna

Dinamo Kiev: 31 Stanislav Bogush, 3 Betão, 5 Ognjen Vukojević, 6 Goran Sabljić, 8 Olexandr Aliyev, 10 Ismaël Bangoura, 11 Roman Eremenko, 25 Artem Milevskiy, 30 Badr El Kaddouri, 36 Miloš Ninković, 37 Ayila Yussuf