Victorie clara pentru Tarile de Jos in fata Austriei! Echipa lui Frank de Boer este cu un pas in optimi dupa 2-0 cu Austria!

Data publicarii: Joi 17 Iunie 2021, 21:30
Data actualizarii: Joi 17 Iunie 2021, 23:57

Meciurile de le Euro 2020 se vad in direct la PRO TV si VOYO.

Tarile de Jos 2-0 Austria

Final

• Tarile de Jos - Austria, 22:00, in direct la PRO TV si VOYO! Echipele care au marcat 3 goluri in primul meci se bat pentru primul loc in Grupa C!

Min. 90+4: Tarile de Jos incheie meciul in atac! Malen porneste un contraatac in care prinde defensiva Austriei pe picior gresit, dar suteaza peste poarta din coltul careului.

Min. 81: Alaba suteaza de la 25 de metri, dar mingea trimisa de noul jucator al Realului nu prinde cadrul portii.

Min. 71: Austria executa periculos un corner, iar mingea respinsa de defensiva Tarilor de Jos trece la o palma de poarta lui Stekelenburg.

Min. 67: GOOOOOL Tarile de Jos! Nou-intratul Malen dribleaza toata apararea Austriei si ii paseaza lui Dumfries in fata portii! Fundasul olandez indeplineste o simpla formalitate si face 2-0!

Min. 60: Dubla ocazie pentru Tarile de Jos la un corner! De Ligt si De Vrij il iau la tinta pe portarul austriac.

Min. 46: A inceput repriza a doua.

PAUZA

Min. 40: Depay este servit ideal in fata portii de catre Weghorst, dar atacantul olandez trimite peste poarta lui Bachmann din 5 metri.

Min. 35: Hinteregger suteaza de la 30 de metri, dar mingea trece peste poarta lui Stekelenburg.

Min. 24: Depay are sansa sa realizeze dubla si sa faca 2-0, dar trimite pe langa poarta din interiorul careului.

Min. 11: GOOOOOL Tarile de Jos! Depay transforma fara emotii.

Min. 9:  Interventie intarziata a lui Alaba, care il faulteaza pe Dumfries! Arbitrul dicteaza penalty dupa consultarea VAR.

Min. 1:  A inceput partida!

21:30 Cele doua echipe au iesit la incalzire!

ECHIPELE DE START

08:30 Invingatoarele meciului de debut din Grupa C se intalnesc in a doua runda. Reprezentativa Tarilor de Jos vine dupa o victorie dramatica cu Ucraina. Elevii lui Shevchenko au avut puterea sa revina de la 0-2, dar Dumfries i-a adus primele 3 puncte lui Frank de Boer la Euro 2020, cu o lovitura de cap, in minutul 85. Pe cand, Austria a castigat meciul de pe National Arena cu Macedonia de Nord, 3-1, gratie jucatorilor introdusi in repriza a doua de selectionerul Franco Fodo. Atat Gregoritsch, cat si Arnautovici au marcat in repriza secunda.

Tarile de Jos au 6 victorii consecutive cu Austria, iar de-a lungul celor 19 intalniri au reusit sa se impuna de 9 ori. Austriecii au reusit sa castige de 6 ori, ultima victorie datand din 1990, cand olandezii au pierdut meciul amical cu 3-2. Doar 4 jocuri s-au terminat la egalitate, toate cu acelasi rezultat, 1-1.

Cele doua echipe nationale sunt in fruntea Grupei C, ambele avand 3 puncte dupa prima partida. Locurile 3 si 4 sunt ocupate de Ucraina si Macedonia de Nord, care, in acest moment, au 0 puncte.