Italia EURO 2020 Roberto Mancini EURO Italia stabileste un record incredibil la Euro 2020! De cand nu a mai primit gol nationala lui Mancini
Data publicarii: Duminica 27 Iunie 2021, 00:25
Data actualizarii: Duminica 27 Iunie 2021, 00:37

Mancini a facut din Italia o fortareata.

Italia a capatat o noua fata de cand Roberto Mancini a venit la carma echipei. Antrenorul a implementat un stil ofensiv care a facut-o pe Squadra Azzurra sa fie o echipa spectaculoasa. Pe langa numeroasele goluri marcate, selectionerul a mai reusit o performanta. Meciul cu Austria din optimile Euro 2020, incheiat 0-0 dupa 90 de minute, a facut ca Italia sa nu primeasca gol de 1144 de minute. Sunt 12 meciuri de cand o alta echipa nu a mai reusit sa inscrie impotriva nationalei lui Mancini, partide in care italienii au marcat 32 de goluri.

Ultimul gol pe care Squadra Azzurra l-a incasat a fost cu Tarile de Jos, 1-1, in octombrie 2020, cand Van de Beek l-a invins pe Donnarumma.