EURO

Cum s-a reinventat Italia in era Mancini. Strategia la care selectionerul a apelat pentru o noua fata a Squadrei Azzurra

Meciurile de la EURO 2020 sunt pe PRO TV si pe VOYO. Partidele sunt si liveTEXT pe www.sport.ro.

Data publicarii: Sambata 26 Iunie 2021, 08:48
Data actualizarii: Sambata 26 Iunie 2021, 09:12

Italia este una dintre cele doua echipe de la EURO 2020 care nu a primit vreun gol in faza grupelor, calificandu-se in optimi dupa trei victorii.

Squadra Azzurra nu a intalnit adversari redutabili, insa a aratat constanta, iar combinatia dintre jucatorii tineri promovati de Roberto Mancini si experienta veternanilor s-a dovedit a fi castigatoare pana acum.

Obisnuit sa lanseze jucatori tineri, asa cum a facut la majoritatea echipelor pe care le-a antrenat, selectionerul italian a schimbat o practica veche de la nationala, aceea ce a selectiona fotbalisti cu experienta sau de la cluburile titrate in Serie A, precum Juventus, AC Milan sau Inter. Dovada o reprezinta si gestul pe care l-a facut in meciul cu Tara Galilor, castigat cu 1-0. Cu 14 minute inainte de fluierul final, Mancini a facut o schimbare neobisnuita, schimband portarul. Astfel i-a dat sansa lui Federico Bernardeschi (21 de ani, la Sassuolo) sa joace cateva minute la EURO 2020.

Inca de cand a venit pe banca Italiei, Roberto Mancini, in mai 2018, antrenorul a inceput procesul de "intinerire", iar in 35 de meciuri ca selectioner a convocat 35 de jucatori noi.

"Celor tineri le-am spus: antrenati-va, munciti. Daca aveti calitati tehnice, eu sunt gata sa va chem. Pentru mine, varsta nu conteaza. Ceea ce conteaza sunt tehnica si caracterul. Trebuie sa le dam sanse tinerilor, sa-i facem sa joace si chiar sa si greseasca", a declarat Roberto Mancini, citat de L'Equipe.

Italia - Elvetia e sambata, de la ora 22:00, pe PRO TV si pe VOYO! Partida e si liveTEXT pe www.sport.ro!