Franta Elvetia Euro EURO 2020 petitie EURO Francezii nu se pot impaca cu infrangerea! O petitie in care se cere rejucarea meciului cu Elvetia a strans peste 200.000 de semnaturi
Alecu Mihai
Data publicarii: Joi 01 Iulie 2021, 17:08
Data actualizarii: Joi 01 Iulie 2021, 17:12

Elevetia a eliminat Franta in optimi, la penalty-uri, insa suporterii nu se impaca cu ideea.

Surprizele au fost la ele acasa in optimile Campionatului European, insa probabil cea mai mare a fost eliminarea Frantei de catre Elvetia, dupa ce campioana mondiaa a condus chiar si cu 3-1, insa s-a vazut egalata in ultimele 10 minute ale partidei.

Baietii antrenati de Didier Deschamps nu au putut sa faca diferenta in cele 30 de minute de prelungiri, iar totul s-a decis la loviturile de departajare. Dupa ce primii 9 fotbalisti care au sutat au reusit sa inscrie, a venit randul lui Kylian Mbappe, marele star al francezilor, insa sutul sau a fost parat de portarul elvetian si campioana mondiala en-titre a parasit competitia.

Totusi, fanii "cocosului galic" nu accepta infrangerea si au facut o petitie online prin care cer rejucarea partidei, pe motiv ca portarul Yan Sommer nu a respectat regula si nu a tinut un picior pe linia portii in momentul executiei lui Kylian Mbappe. Peste 200.000 de oameni au semnat, insa cererea este imposibila, nefiind prima data cand se cere printr-un asemenea gest de catre suporteri ca un meci sa fie disputat din nou.