Episodul socant cu Eriksen a lasat urme adanci. Patru psihologi au fost chemati in cantonamentul Danemarcei

Christian Eriksen Danemarca EURO
Data publicarii: Luni 14 Iunie 2021, 15:55
Data actualizarii: Luni 14 Iunie 2021, 16:06
Nationala Danemarcei si-a reluat, luni dimineata, antrenamentele, după o zi în care fotbalistii nordici au beneficiat de consiliere psihologica.

Marcati de ceea ce s-a intamplat cu Christian Eriksen în timpul meciului cu Finlanda, baietii lui Hjulmand au fost vizitati in cantonament de patru psihologi, informează Gazzetta dello Sport.

„Toata lumea a discutat si a povestit ceea ce simte. Apreciem enorm ajutorul primit, dar și ca au putut vorbi cu Eriksen", a afirmat directorul sportiv Peter Moller.

Meciul Danemarca - Finlanda, de la Euro 2020, a fost intrerupt in minutul 42 după ce mijlocasul Christian Eriksen a suferit un stop cardio-respirator. Dupa 18 minute de resuscitare, jucatorul a fost scos de pe teren cu targa si transportat la spital. Partida a fost reluata dupa cateva ore si s-a incheiat cu victoria finlandezilor, scor 1-0.

Următorul meci pe care Danemarca îl va disputa la Euro 2020, in cadrul Grupei B, va avea loc joi, de la ora 19:00, împotriva Belgiei. Partida va fi transmisă în direct pe Pro TV și VOYO.