Danemarca 0-1 Finlanda! Finlanda castiga primul ei meci din istorie la Euro! Hradecky a scos un penalty.  AICI sunt fazele video

Data publicarii: Sambata 12 Iunie 2021, 22:39
Data actualizarii: Sambata 12 Iunie 2021, 23:11

Finlanda a castigat cu 1-0 in fata Danemarcei la Copenhaga! E prima victorie din istoria echipei nordice la Euro. Finlanda e la prima participare la un turneu final major.

DANEMARCA 0-1 FINLANDA

min 90+4: Final de meci! Finlanda se impune cu 1-0 la Copenhaga!

• Danemarca - Finlanda: Meciul incepe de la 19:00, pe PRO TV si VOYO! Echipele probabile

min 74: Penalty ratat de Danemarca! Hojbjerg rateaza un 11 metri obtinut de Poulsen.

min 60: GOL FINLANDA! Centrare de pe stanga, Pohjanpalo pune capul, desi e intr-o pozitie dificila, dar executia trece de Schmeichel! Intervetie modesta a portarului de la Leicester!

21:30 Se joaca din nou la Copenhaga. Se vor disputa minutele ramase din prima repriza, apoi va fi o pauza de 5 minute, inainte ca partea a doua a meciului sa se joace.

*** Info 21:10 partida va fi reluata la 21:30. Detalii despre situatia lui Eriksen sunt AICI!

min 43: Meciul a fost intrerupt dupa ce Eriksen s-a prabusit la pamant fara reactie si a fost resuscitat de medici.

min 7: Wind trage din afara careului, Hradecky reuseste sa respinga!

Echipele

________________________________________________________________________________________

Danemarca si Finlanda se intalnesc in aceasta seara de la ora 19.00, pe Parken Stadium, in Grupa B a Campionatului European.

Fatpul ca meciul se disputa in Danemarca, ar putea constitui un avantaj pentru danezi, care nu au mai pierdut niciun meci in fata finlandezilor, pe teren propriu, din 1949.

ECHIPELE PROBABILE

DANEMARCA: Schmeichel; Mæhle, Kjær, Christensen, Wass; Eriksen, Højbjerg, Delaney; Poulsen, Wind, Braithwaite

FINLANDA: Hradecky; O'Shaughnessy, Arajuuri, Toivio; Uronen, Kamara, Sparv, Lod, Raitala; Pukki, Pohjanpalo

Meciul va fi arbitrat de Anthony Taylor (Anglia), care va fi ajutat de Gary Beswick, Adam Nunn (ambii Anglia) si Sandro Scharer (Elveţia).

Arbitri VAR: Stuart Attwell (Anglia), Chris Kavanagh (Anglia), Filippo Meli (Italia), Marco Di Bello (Italia)

Campionatul European de Fotbal se vede în direct la PRO TV și pe VOYO (pe bază de abonament). Meciul va fi liveTEXT si pe www.sport.ro.