Nebunie în grupa Moldovei: calificarea se decide la ultimul meci! Polonia lui Lewandowski, OUT

Moldova Cehia EURO 2024 Polonia EURO 2024 Robert Lewandowski, în meciul Polonia - Cehia 1-1 / Foto: Getty Images
Data publicarii: Vineri 17 Noiembrie 2023, 23:51
Data actualizarii: Sambata 18 Noiembrie 2023, 07:44

Grupa E din preliminariile EURO 2024 este una dintre cele mai echilibrate. Albania a obținut vineri calificarea, însă rămâne un semn de întrebare în privința ocupantei poziției secunde.

Ziua de vineri din grupa E a început cu remiza dintre Moldova și Albania, scor 1-1, rezultat în urma căruia albanezii au obținut calificarea matematică la EURO 2024, iar Moldova a păstrat șanse pentru poziția secundă.

Moldova, meci decisiv cu Cehia pentru calificarea la EURO 2024. Polonia, OUT!

Rezultatul din meciul Polonia - Cehia a avantajat Moldova. Cele două formații au remizat, la Varșovia, scor 1-1, iar polonezii lui Robert Lewandowski nu mai au nicio șansă pentru calificare din preliminarii, având în vedere că au jucat deja toate meciurile, iar în ultima rundă vor sta.

Polonia, care avea nevoie de o victorie pentru a păstra șanse la calificare, a deschis scorul în minutul 38, prin Piotrovski, dar Cehia a egalat în minutul 49 grație reușitei lui Soucek. Pe final, polonezii au atacat în valuri, însă nu au reușit să revină în avantaj.

În urma acestui rezultat, Cehia ocupă locul 2, cu 12 puncte, în timp ce Moldova e pe 3, cu 11 puncte. Cele două se vor înfrunta în ultima etapă, la Olomuc, luni, de la ora 21:45. Moldovenii lui Vadim Rață au nevoie de o victorie pentru a obține o calificare istorică la Campionatul European.

• Polonia avea patru prezențe consecutive la Campionatul European (2008, 2012, 2016, 2020). Naționala lui Robert Lewandowski păstrează o șansă de la calificare la ediția din 2024 - va evolua în play-off-ul din martie bazat pe rezultatele din Nations League.
  • La naționala Moldovei au jucat contra Albaniei patru fotbaliști legitimați la cluburi din România. Căpitanul Vadim Rață (FC Voluntari) și portarul Dorian Răilean (Chindia Târgoviște) au fost titulari, în timp ce Vitalie Damașcan (Sepsi) și Maxim Cojocaru (Chindia) au intrat în repriza secundă.

Clasamentul în grupa E

• 1. Albania - 14p (7 meciuri)
  • 2. Cehia - 12p (7 meciuri)
  • 3. Polonia - 11p (8 meciuri)
  • 4. Moldova - 10p (7 meciuri)
  • 5. Insulele Feroe - 1p (7 meciuri)

În ultima etapă se joacă meciurile Cehia - Moldova și Albania - Insulele Feroe. Ambele luni, de la 21:45.