Albania, coșmarul României, s-a calificat la EURO 2024! Visul Moldovei e aproape de final

Albania EURO 2024 Moldova Sylvinho EURO 2024 Naționala Albaniei, la meciul cu Moldova / Foto: Twitter @FHForg
Data publicarii: Vineri 17 Noiembrie 2023, 21:07
Data actualizarii: Vineri 17 Noiembrie 2023, 21:10

Albania s-a calificat la EURO 2024 după ce a remizat contra Moldovei, la Chișinău, scor 1-1.

Albania, liderul grupei E din preliminariile EURO 2024, a obținut punctul necesar pentru calificarea la turneul final din Germania, iar echipa brazilianului Sylvinho are șanse mari și să încheie pe prima poziție.

Albania s-a calificat la EURO 2024! Șansele Moldovei scad

Albania a condus din minutul 25, după un penalty transformat de Sokol Cikalleshi. Moldova, care avea speranțe mari pentru calificare înaintea jocului, a reușit doar să smulgă o remiză după ce Vladyslav Baboglo a înscris în minutul 87.

La naționala Moldovei au jucat astăzi patru fotbaliști legitimați la cluburi din România. Căpitanul Vadim Rață (FC Voluntari) și portarul Dorian Răilean (Chindia Târgoviște) au fost titulari, în timp ce Vitalie Damașcan (Sepsi) și Maxim Cojocaru (Chindia) au intrat în repriza secundă.

Albania a ajuns la 14 puncte în 7 etape, este lider în grupa E și calificată matematic la EURO 2024. Echipa lui Sylvinho va înfrunta în ultima etapă Insulele Feroe, astfel că are șanse mari de a încheia grupa pe prima poziție.

• Pentru Albania va fi doar al doilea Campionat European la care participă, după cel din 2016, la care a învins România în faza grupelor, scor 1-0.

De partea cealaltă, remiza nu o ajută foarte mult pe Moldova, care se află momentan pe locul 3, cu 10 puncte, la egalitate cu Polonia, dar la o lungime în spatele Cehiei, formații care se întâlnesc în meci direct, în această seară, de la ora 21:45.

Pentru ca Moldova să mai aibă șanse la calificare, Cehia nu trebuie să învingă Polonia, situație în care totul se va decide în ultima rundă, la duelul direct Cehia - Moldova.

Clasamentul în grupa E

• 1. Albania - 14p (7 meciuri)
  • 2. Cehia - 11p (6 meciuri)
  • 3. Moldova - 10p (7 meciuri)
  • 4. Polonia - 10p (7 meciuri)
  • 5. Insulele Feroe - 1p (7 meciuri)

Dacă Moldova și Polonia termină la egalitate de puncte, moldovenii se vor clasa pe poziția superioară, având în vedere că stau mai bine la meciurile directe: 3-2 și 1-1.