„Pe mine mă interesează, nu știu cine nu e interesat!” Concluziile lui Cristiano Bergodi după victoria din Cupa României

Cristiano Bergodi Cupa Romaniei Sepsi OSK Cupa Romaniei
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Joi 20 Octombrie 2022, 20:48
Data actualizarii: Joi 20 Octombrie 2022, 20:49

Petrolul Ploiești și Sepsi Sf. Gheorghe s-au întâlnit în prima rundă a grupelor Cupei României, scor 1-3.

Ploieștenii au deschis scorul prin Grozav, însă oaspeții au reușit să întoarcă rezultatul pe „Ilie Oană” și să bifeze o victorie importantă, după o serie de două înfrângeri consecutive suferite în campionat. Sepsi se află astfel pe primul loc în grupa Cupei României, la egalitate de puncte cu FC Voluntari, însă cu un golaveraj mai bun.

Cristiano Bergodi, focusat pe Cupa României

Deși echipele importante din prima ligă „neglijează” Cupa României și aleg să folosească în meciuri fotbaliștii care nu primesc atât de multe minute în campionat, Cristiano Bergodi anunță că echipa sa are din Cupă un obiectiv.

„Am câștigat, era important să câștigăm după ce Craiova a obținut o remiză. Din punctul meu de vedere, am meritat victoria, am avut o reacție foarte, foarte bună după primirea golului. Trebuie să-i felicit pe băieți. Prima repriză a fost echilibrată. Petrolul e o echipă bună, care joacă bine pe contraatac.

Cupa e un obiectiv pentru toată lumea. Pe mine mă interesează Cupa, nu știu cine nu e interesant, dar eu spun că e o competiție importantă și nu e de neglijat”, a declarat Cristiano Bergodi la finalul partidei.

În etapa următoare din Cupa României, Sepsi se deplasează pe terenul lui Dinamo. Meciul se joacă pe 9 noiembrie.