U Cluj – FC Hermannstadt 1-0 | Gazdele dau lovitura în minutele de prelungire și se califică în semifinale

U Cluj Cupa Romaniei FC Hermannstadt sferturi Cupa Romaniei Cupa Romaniei
Data publicarii: Miercuri 03 Aprilie 2024, 22:54
Data actualizarii: Miercuri 03 Aprilie 2024, 22:56

Meciul dintre Universitatea Cluj și FC Hermannstadt poate fi urmărit în format LIVE TEXT, de la ora 21:00, pe www.sport.ro și Facebook.com/Sport.ro.

U Cluj - FC Hermannstadt 1-0

Final de meci!

Minutul 90+2 - GOOOL U Cluj! Vali Gheorghe se demarcă şi reia cu capul, Căbuz respinge, însă mingea ajunge la Anselmo și marchează.

Minutul 51 - Ocazie pentru U Cluj! Rus șutează puternic de la distanță, însă Căbuz respinge cu emoţii.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 41 - Ocazie pentru FC Hermannstadt! În urma executării unui corner, Bejan trimite cu capul, dar mingea se lovește de bară.

Minutul 33 - Ocazie pentru U Cluj! Dan Nistor șutează spectaculos, de la aproximativ 20 m, însă mingea se oprește în transversală.

Minutul 29 - Ocazie pentru U Cluj! Nistor depășește un adversar, șutează din interiorul careului, însă mingea trece mult peste poartă.

A început partida!

U Cluj - FC Hermannstadt: echipele de start

U Cluj: Gertmonas - Oancea, Pițian, Thalisson, Roger - Bic, Simion, Nistor - Chipciu, D. Popa, Rus

Rezerve: Gorcea - B. Mitrea, Techereș, Fossati, Doukoure, Silaghi, Anselmo, Tescan, Roguljic, V. Gheorghe

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

FC Hermanstadt: Căbuz - Butean, I. Stoica, Bejan, Opruț - N'Goma, Sota, Murgia - I. Stoica, D. Paraschiv, Neguț

Rezerve: Muțiu - Medina, Antoche, Biceanu, Oroian, Jipa, G. Iancu, Fonseca, Balaure

Antrenor: Marius Măldărășanu

U Cluj – FC Hermannstadt, al treilea sfert de finală din Cupa României, se joacă de la ora 21:00 și poate fi urmărit în format LIVE TEXT pe Sport.ro.

”Un duel al Ardealului, cu repetiție! Fix același sfert de finală am avut și în ediția precedentă a Cupei României Betano, dar jucat la Sibiu. S-a impus Universitatea, cu 2-1, după ce a fost condusă la pauză!”, a reamintit FRF pe site-ul oficial dedicat competiției.

U Cluj și FC Hermannstadt sunt colege în play-out-ul Superligii

Colege de play-out în L1, trupele lui Sabău și Măldărășanu au propus goluri în toate ultimele 5 confruntări directe.

Bilanțul este net favorabil studenților clujeni, 4-0.

U Cluj a câștigat Cupa în 1965 și a mai jucat două finale, în 2015 și 2023

În vitrina Universității stă Cupa României din 1965, iar în alte două rânduri, în trecutul apropiat, alb-negrii au fost aproape de triumf.

Au jucat finalele din 2015 și 2023, ultima pierdută în fața celor de la Sepsi.

De partea cealaltă, Hermannstadt, deși fondat doar în 2015, a jucat finala Cupei României 2018!