Corvinul - CFR Cluj 4-0 | Au reușit imposibilul! Trupa lui Mutu, făcută KO la Hunedoara

cupa romaniei 2024 CFR Cluj Corvinul Hunedoara sferturi Cupa Romaniei Cupa Romaniei
Data publicarii: Marti 02 Aprilie 2024, 21:32
Data actualizarii: Marti 02 Aprilie 2024, 21:33

Într-o atmosferă senzațională creată de suporterii hunedoreni, Corvinul a învins-o fără drept de apel pe CFR Cluj, scor 4-0, în sferturile de finală ale Cupei României.

Clujenii au rămas în zece jucători încă din al zecelea minut al partidei, după eliminarea lui Tachtsidis, care și-a lovit un adversar cu cotul în figură. Echipa lui Mutu a irosit șanse importante de gol, iar gazdele s-au răzbunat pe finalul primei reprize, când Lică a deschis scorul.

După pauză, Corvinul a continuat spectacolul, iar Coman a marcat pentru 2-0 cu un șut din fața porții lui Sava.

Portarul de la CFR Cluj a fost învins pentru a treia oară în minutul 67, la o execuție splendidă a lui Pîrvulescu, din exteriorul careului.

Pop a stabilit scorul final în prelungiri, când s-a înălțat foarte bine la o centrare venită din corner și a înscris cu capul în poarta fostei campioane a României.

Corvinul Hunedoara - CFR Cluj 4-0

Min. 90+3: Gol Corvinul! Pop se înalță la o centrare venită din lovitură liberă și înscrie cu capul.

Min. 88: Ocazie Corvinul! Pîrvulescu șutează dintre patru adversari, dar trimite pe lângă poartă.

Min. 67: Gol Corvinul! Pîrvulescu are o execuție de excepție din afara careului și înscrie pentru 3-0.

Min. 50: Gol Corvinul! Coman primește balonul în fața porții și marchează pentru 2-0.

Min. 44: Gol Corvinul! Lică șutează precis din interiorul careului și îl învinge pe Sava.

Min. 28: Ocazie CFR Cluj! Muhar se înalță la o centrare venită din corner și trimite cu capul în bara transversală.

Min. 27: Ocazie CFR Cluj! Michael scapă singur spre poartă după o eroare în defensiva Corvinului, dar portarul Lefter respinge în corner.

Min. 10: CFR Cluj rămâne în zece jucători! Tachtsidis este eliminat după ce își bruschează un adversar.

Min. 2: Ocazie Corvinul! Lupu șutează de la distanță, dar balonul trece pe lângă poarta lui Sava.

Min. 1: Începe partida!

Corvinul Hunedoara: Lefter - Velisar, Lică, Manolache, Iacob - Hrezdac, Bradu - Neacșa, Lupu, Pîrvulescu - Coman

Rezerve: Blaga, Pop, Nicolae, Ion, Chindriș, Hergheligiu, Câmpan, Mitran, Predică

Antrenor: Florin Maxim

CFR Cluj: Sava - Camora, Mogoș, Boben, Manea - Muhar, Keita, Tachtsidis - Deac, Michael, Otele

Rezerve: Hindrich, Alexandru, Mamic, Aussi, Filip, Fica, Falco, Serebe, Bîrligea

Antrenor: Adrian Mutu

Aflată pe locul trei în play-off-ul din Liga 2, dar fără drept de promovare, Corvinul Hunedoara speră să continue seria rezultatelor bune din Cupa României.

De cealaltă parte, CFR Cluj se află într-o situație dificilă în campionat, iar câștigarea Cupei României i-ar garanta prezența în cupele europene, în sezonul viitor.

În iunie 1988 au mai jucat hunedorenii sferturi de finală în Cupă, pierzând 2-4 la Dinamo București, în vreme ce pentru CFR Cluj palmaresul e mult mai consistent. Patru trofee au cucerit, ultimul obținut în 2016, plus o finală disputată în 2013!

Florin Maxim (43 ani), tehnicianul de la Corvinul Hunedoara i-a fost secund lui Adrian Mutu (45 de ani) la FC Voluntari pentru 11 meciuri, în 2018.