Laszlo Dioszegi a dezvăluit ce s-a întâmplat cu Cosmin Matei: ”L-a scos din echipă”

laszlo dioszegi Cosmin Matei Sepsi OSK Cupa Romaniei Cosmin Matei este decarul lui Sepsi OSK / Foto: Sport Pictures
Data publicarii: Miercuri 01 Noiembrie 2023, 18:17
Data actualizarii: Miercuri 01 Noiembrie 2023, 18:17

Sepsi a pierdut meciul cu Corvinul Huneodara din Cupa României, scor 0-1.

Spesi a pierdut meciul cu Corvinul Hunedoara, scor 1-0, și este ca și eliminată din Cupa României cu o etapă înainte de finalul fazei grupelor. Covăsnenii sunt câștigătorii ultimelor două ediții ale trofeului.

La Hunedoara, Liviu Ciobotariu a surprins încă din minutul 14, atunci când a decis să-l înlocuiască pe Cosmin Matei cu albanezul Sherif Kallaku.

Totul a pornit de la o lovitură liberă, spune patronul Laszlo Dioszegi. Executantul desemnat era Adnan Aganovic, dar Cosmin Matei s-a impus și a tras mult peste poartă, lucru care i-a enervat pe cei din staff-ul tehnic.

Dioszegi a purtat deja o discuție cu Cosmin Matei după acest episod și spune că așteaptă ”rezultate pozitive”.

Laszlo Dioszegi a dezvăluit ce s-a întâmplat cu Cosmin Matei

„Așa am auzit astăzi, așa a zis domnul Ciobi, că ei au strigat să execute lovitura liberă Aganovic, iar Matei nu a ascultat și a tras cum a tras lovitura liberă, mult peste poartă. Din cauza asta s-a supărat antrenorul și l-a scos din echipă. Noi nu discutăm niciodată despre tactică, despre jucători, și astăzi discuția a fost între Matei și domnul Ciobi.

Am zis că e treaba internă a vestiarului, noi nu ne băgăm, cine joacă, cine nu joacă, cine joacă 10 minute, cine joacă 90 de minute, e treabă internă, trebuie să își spele rufele între ei.

A avut o discuție cu Matei astăzi, așteptăm rezultatele pozitive. Un lucru e clar, le-am spus antrenorilor, am întrebat antrenorii dacă se simt în stare să redreseze corabia, să zică sincer, toți cei patru au zis din start că da, asta e un lucru bun. Nu ne-am gândit să îl schimbăm pe Ciobi în momentul de față, mai avem două meciuri, din ele sperăm să acumulăm  4 puncte, astfel încât să rămânem cu pretenții la play-off. Depinde de modul în care jucătorrii au înțeles mesajul și antrenorii, dar și de cum se exprimă pe teren în următoarele două meciuri”, a spus Laszlo Dioszegi, la Digi Sport.

Sepsi a legat două victorii în campionat, după seria ”neagră” care a adus-o în subsolul clasamentului. Acum, covăsnenii sunt pe locul nouă, cu 18 puncte, și se pregătesc de meciul cu Petrolul Ploiești.