LIVE TEXT Rapid a tremurat la Mioveni! Giuleștenii, calificare la penalty-uri în optimile Cupei României

CS Mioveni cs mioveni - rapid Cupa Romaniei Rapid Cupa Romaniei
Data publicarii: Marti 21 Septembrie 2021, 23:59
Data actualizarii: Miercuri 22 Septembrie 2021, 00:19

Urmărim și comentăm împreună meciul dintre CS Mioveni și Rapid pe www.sport.ro și Facebook.com/Sport.ro.

4-5 Marchează Bălan

Finalul minutelor suplimentare. Câștigătoarea se decide la penalty-uri!

Minutul 116 - Cristea trage spre poarta adversă, însă mingea este respinsă în afara terenului de rapidiști.

Minutul 95 - Ocazie mare pentru Rapid! Bălan scapă singur cu portarul, însă șutează puțin pe lângă poarta adversă.

S-au încheiat minutele regulamentare de jos. Urmează prelungiri!

Minutul 90+1 - O nouă ocazie importantă pentru CS Mioveni. Draghia respinge la limită un șut trimis pe poartă.

Minutul 78 - O ocazie bună pentru CS Mioveni. Buziuc preia în careu și șutează, însă mingea trece peste poartă.

Minutul 65 - Echilibrul dintre cele două formații se menține și în cea de-a doua repriză a partidei. Nici una dintre echipe nu și-a creat vreo fază importantă de gol.

A început a doua repriză!

Pauză! O primă repriză fără ocazii majore, dar cu un joc agresiv, numeroase faulturi și accidentări.

Minutul 38 - Dragoș Panait primește cartonașul galben în urma unui fault dur asupra lui Pănoiu.

Minutul 20 - Se păstrează echilibrul în meci. Cele două formații încearcă să se apropie de poarta adversă, însă până acum nu au reușit să amenințe decisiv.

A început partida!

Știrea inițială

Giuleștenii ”vânează” calificarea în optimile Cupei României, acolo unde nu au mai fost din 2015. Rapid este a doua cea mai titrată echipă din istoria competiției, cu 13 trofee, la egalitate cu rivala Dinamo.

Echipa pregătită de Mihai Iosif vine după o înfrângere pe teren propriu, scor 1-2 cu Gaz Metan, în urma căreia a pierdut locul doi în Liga 1. De partea cealaltă, argeșenii sunt pe locul 11 în Liga 1 și vin după două înfrângeri consecutive, ultima scor 0-4 cu FC Voluntari.

În perioada 21-23 septembrie 2021 se vor disputa jocurile din faza șaisprezecimilor de finală în Cupa României, ediția 2021-2022.

2007 este anul în care Rapid a câștigat ultima Cupă a României, cu Răzvan Lucescu antrenor.