Andrei Vlad Cupa Romaniei FCSB UTA Arad Cupa Romaniei Andrei Vlad
Data publicarii: Luni 17 Octombrie 2022, 20:30
Data actualizarii: Luni 17 Octombrie 2022, 20:31

Andrei Vlad va primi o nouă șansă din partea conducerii FCSB-ului.

FCSB și-a câștigat ultimul joc din campionat, 2-1, cu UTA Arad, grație golurilor lui Darius Olaru (24 ani) și Andrea Compagno (26 ani). În timp ce pentru elevii lui Ilie Poenaru (45 ani) a înscris Claudiu Keșeru (35 ani), în minutele de prelungire.

Următorul meci al roș-albaștrilor va fi tot cu UTA, însă de data aceasta în Cupa României. La finalul meciului, Nicolae Dică (42 ani) a confirmat că are de gând să menajeze unii jucători, având în vedere că FCSB joacă din 3 în 3 zile. Iar, conform Fanatik, în poarta vicecampioanei României va reveni Andrei Vlad (23 ani), portar care nu a bifat niciun minut în acest sezon.

De asemenea, potrivit aceleiași surse, niciun jucător care a intrat titular cu UTA Arad în campionat nu va evolua în Cupa României.

Helmut Duckadam, verdict dur pentru Andrei Vlad

Helmuth Duckadam este de părere că portarul de 23 de ani a luat o decizie ciudată pentru cariera sa, considerând că ar fi putut pleca de la FCSB la o echipă unde să evolueze constant dacă și-ar fi dorit acest lucru.

„Andrei Vlad stă foarte bine, are un salariu foarte bun. Dacă voia să joace cu adevărat, cred că ajungea la un acord cu Gigi Becali să plece undeva să joace.

Dar probabil că îi convine situația asta. După părerea mea, în mare parte, și-a ratat cariera. Depinde ce alegi”, a declarat Duckadam la DigiSport.

Andrei Vlad nu a mai jucat la FCSB din martie 2022

Ultima partidă oficială în care a evoluat pentru vicecampioana României a fost pe 3 martie 2022, cu FC Argeș, atunci când a comis eroarea în urma căreia FCSB a pierdut meciul, scor 0-1.

În vârstă de 23 de ani, Andrei Vlad e cotat la 550.000 de euro și mai are contract cu FCSB până pe 30 iunie 2023.