VIDEO Adrian Mutu, dărâmat la conferința de 70 de secunde, fără nicio întrebare: "Fac monologul ăsta și termin"

Data publicarii: Marti 02 Aprilie 2024, 22:44
Data actualizarii: Marti 02 Aprilie 2024, 22:44

Adrian Mutu a susținut o conferință de presă de doar 70 de secunde după ce echipa sa, CFR Cluj, a fost umilită de divizionara secundă Corvinul Hunedoara (0-4), în sferturile de finală ale Cupei României.

Vizibil afectat de rezultatul înregistrat la Hunedoara, Mutu a spus că nu își poate ierta jucătorii și nu a încercat să găsească vreo scuză pentru rezultatul de-a dreptul șocant contra Corvinului.

Adrian Mutu, conferință de 70 de secunde după Corvinul - CFR Cluj 4-0: "Mă simt umilit, nu îi pot ierta pe jucători"

Antrenorul lui CFR Cluj nu a acceptat întrebările din partea reporterilor. A preferat să țină un scurt monolog și a anunțat că va decide în această noapte dacă va continua pe banca ardelenilor și după acest joc.

"Haideți că fac eu un monolog și după aia termin. Prea multe de spus nu sunt. Pentru noi a fost un meci fără istoric. Am fost penibili, un rezultat umilitor. Cred că avem o problemă de atitudine și de abordare. Nu mă refer în timpul meciului, ci s-a întâmplat după meciul cu Sepsi. Nu vreau să caut scuze, să spun că am jucat în 10, că s-au accidentat Camora sau Mogoș.

Suntem totuși CFR. Am jucat împotriva unei echipe de liga a doua și pe această cale îi felicit pentru rezultat. Ei au un buget cât 3 jucători de-ai noștri, deci ar trebui să ne fie rușine. Eu, în momentul ăsta, nu am puterea să-i iert pe jucători pentru rezultatul ăsta. E umilitor, eu mă simt umilit.

Mă voi gândi bine în seara asta ce voi face, iar mâine dimineață voi anunța clubul și pe dumneavoastră", a spus Adrian Mutu, la conferința de presă.

Corvinul Hunedoara - CFR Cluj 4-0, în Cupa României

Meciul de la Hunedoara, disputat pe un stadion arhiplin, cu Mircea Lucescu sau Ioan Andone în tribune, a început cum nu se putea mai rău. Experimentatul mijlocaș grec Panagiotis Tachtsidis și-a umplut de sânge un adversar și a fost eliminat direct în minutul 10.

Corvinul a dat lovitura chiar înainte de pauză și a deschis scorul în minutul 43, prin Lică. CFR Cluj nu a reușit să ofere vreo replică nici în actul secund, iar hunedorenii au mai înscris de trei ori. Mai întâi prin doi foști jucători ai lui U Cluj, Marius Coman (51') și Daniel Pirvulescu (67'), iar în minutul 90+2, la ultima fază, prin Ionuț Pop, după o fază fixă.

CFR Cluj nu mai poate astfel să ajungă în Europa League din postura de câștigătoare a Cupei României, iar ardelenii tremură și pentru o poziție de Conference League.

VIDEO Fanii lui CFR Cluj cer demisia lui Adrian Mutu la meciul cu Corvinul Hunedoara