Adrian Mutu dă vina pe ghinion pentru înfrângerea cu Farul Constanța din Cupa României: „Nu meritam să pierdem”

Rapid - Farul Adrian Mutu Cupa Romaniei Cupa Romaniei Adrian Mutu
Data publicarii: Miercuri 09 Noiembrie 2022, 23:53
Data actualizarii: Miercuri 09 Noiembrie 2022, 23:54

Rapid București nu a putut s-o învingă pe Farul Constanța în grupele Cupei României.

Giuleștenii au fost înfrânți cu 0-2, iar Adrian Mutu a vorbit după meci despre evoluția elevilor săi, evidențiind faptul că echipa nu merita să piardă.

Tehnicianul lui Rapid a mai precizat faptul că eșecul cu FCSB i-a dat peste cap pe jucătorii săi, însă speră că va face un rezultat pozitiv în următorul meci.

• Adrian Mutu

Ce a spus Mutu

„Suntem supărați, mai ales că vine o înfrângere după un derby, în care noi ne doream să ne luăm revanșa, să trecem cu bine și să câștigăm acest meci, să arătăm suporterilor că a fost o greșeală.

Din păcate, e un moment dificil, o săptămână... nici nu mai spun cum. N-avem nici noroc în perioada asta. Sunt două meciuri până la urmă, unul în campionat și unul în cupă. Este o săptămână dificilă.

Cred că dacă dădeam gol în prima repriză, altul era rezultatul. Ce nu mi-a plăcut astăzi e că în fața porții ratăm foarte mult. Avem nevoie de foarte multe ocazii să înscriem. Ocaziile au fost create, iar noi tot nu am reușit să înscriem.

E o perioadă în care mingea nu vrea să intre în poartă. Părerea mea e că avem ghinion. Dacă e să analizezi meciul, am dominat în unele momente.

Înfrângerea e înfrângere, nu mă gândesc în fața cui. Pentru mine și pentru echipa mea mă gândesc. La cum a arătat jocul, nu meritam să pierdem. Nu mai punem golul din minutul 90+7, eram toți în careul lor și căutam egalarea. În prima repriză, meciul a fost la discreția noastră.

Pot spune și asta (n.r. că meciul cu FCSB i-a mișcat), nu e ușor să treci peste o astfel de înfrângere, mai ales că a venit într-un moment bun al nostru. Văd că ne-a debusolat puțin. Sămbătă sper să fim pregătiți, pentru că e un meci important.

Sper să am cât mai mulți jucători valizi, pentru că avem deja câteva probleme medicale. Sper că reușesc să fac un lot astfel încât putem aborda cum trebuie meciul.

Sunt de acord (n.r. cu protestul suporterilor). Fanii noștri trebuie să primească mult mai mult respect. Ceea ce s-a întâmplat mi s-a părut o bătaie de joc.

Ceea ce îmi doresc e ca echipa să dea totul 100% și după mă gândesc la rezultat. Să vedem (n.r. dacă vine bine pauza).

Mă bucur pentru cei doi (n.r. convocați, Antonio Sefer, Horațiu Moldovan), sper să facă treabă bună pentru echipa națională. (n.r. ce i-ai spus lui Sefer?) Să facă treabă bună”, a spus Adi Mutu, după meci.

Rapid București - Farul Constanța 0-2

Farul Constanța s-a impus în Giulești cu 2-0, grație reușitelor lui Carlo Casap (45+4 Pen.) din prima repriză, respectiv Adrian Mazilu (90+7) din partea a doua a meciului.

În următoarea partidă, Farul se va duela cu Chindia Târgoviște sâmbătă, 12 noiembrie, de la ora 17:30, în timp ce Rapid o va înfrunta pe Universitatea Craiova tot sâmbătă, de la ora 20:30.