SUEDIA 0-2 ANGLIA, CUPA MONDIALA 2018 | Anglia e in semifinale dupa 28 de ani! AICI ai fazele meciului cu Suedia

Suedia Anglia Croatia Cupa Mondiala 2018 Rusia Cupa Mondiala 2018 SUEDIA - ANGLIA LIVE CUPA MONDIALA 2018
Data publicarii: Sambata 07 Iulie 2018, 15:51
Data actualizarii: Sambata 07 Iulie 2018, 18:55

ANGLIA S-A CALIFICAT IN SEMIFINALELE CUPEI MONDIALE!

SUEDIA 0-2 ANGLIA

min 90+3. Final de meci! Anglia se califica in semifinalele Mondialului dupa 28 de ani de asteptare! Va intalni castigatoarea dintre Rusia si Croatia.

• SUEDIA - ANGLIA LIVE CUPA MONDIALA 2018

min 87: Fanii suedezi nu mai cred in calificare.

min 72: Pickford reuseste meciul carierei. Sutul lui Berg, scos incredibil de sub transversala.

min 66: Maguire, sut complet ratat din pozitie ideala. Mingea trece mult peste.

min 59: GOOOOL Anglia! Dele Alli reuseste sa marcheze printr-o lovitura de cap. Englezii, la un pas de calificare.

min 45: Final de prima repriza! Anglia are 1-0 dupa 45 de minute.

min 44: Ocazie uriasa ratata de Anglia! Sterling dribleaza portarul, dar se pierde cu firea si Anglia rateaza sansa de a face 2-0 inainte de pauza.

min 34: Daca e sa ne luam dupa ce spune gaina lui Bill Bailey, golul lui Maguire vine previzibil. :)

min 30: GOOOOL ANGLIA!!! Maguire marcheaza cu capul, de la 10 metri, dupa o centrare perfecta a lui Ashley Young din corner!!!

min 19:: Sterling la 20 de metri, mingea sare dupa un duel cu un adversar si ajunge la Kane, care trimite din prima putin pe langa poarta!!! Prima sansa de gol a meciului.

min 15: Toata Anglia se uita la meci. Indiferent de unde... :D

min 10: Nicio ocazie importanta in primele 10 minute ale meciului. Echilibru maxim la Samara.

min 1: A inceput meciul de la Samara!

Iata echipele de start:

Suedia: Olsen - Lindelof, Granqvist, Augustinsson, Krafth, Larsson, Ekdal, Forsberg, Claesson, Berg, Toivonen

Anglia: Pickford - Walker, Jones, Maguire - Trippier, Henderson, Dele Alli, Lingard, Young - Kane, Sterling

Suedia si Anglia se vor infrunta sambata, de la ora 17,00 (ora Romaniei), la Samara (Samara Arena), in sferturile de finala ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, fiecare cu obiectivul de a atinge dupa multa vreme penultimul act al competitiei.

Suedia nu a mai jucat o semifinala de Cupa Mondiala de 24 de ani, din 1994, cand trecea de Romania in sferturile de finala, la loviturile de departajare.

Anglia, campioana in 1966, pe teren propriu, a atins ultima oara penultimul act al competitiei in 1990, acum 28 de ani, cand a ocupat locul 4.

Selectionata ''Three Lions'' a avut nevoie de prelungiri si lovituri de departajare pentru a trece de Columbia in optimi, astfel ca si confruntarea de la Samara se anunta a fi una stransa.

Suedia a trecut de Elvetia la limita, dupa ce se impusese categoric in ultimul meci din grupa, 3-0 cu Mexicul.

Cel mai bun rezultat al scandinavilor ramane finala jucata in 1958 in fata Braziliei, la editia pe care au gazduit-o, si bronzul din 1994, dupa o victorie in fata Bulgariei, in Statele Unite tot Brazilia punand capat drumului nordicilor.

Englezii nu vor conta probabil pe atacantul Jamie Vardy, accidentat la inghinali, dar spera in recuperarea lui Ashley Young, lovit la glezna, si a lui Dele Alli, accidentat la coapsa.

Cele doua echipe s-au infruntat ultima oara intr-un meci oficial la EURO 2012, cand Anglia s-a impus cu 3-2, printr-un gol marcat de Danny Welbeck. In 24 de meciuri directe, englezii au opt victorii, suedezii 7, iar noua partide s-au terminat nedecis. Ambele confruntari de la Cupa Mondiala s-au terminat la egalitate, ultima in 2006.

Atacantul englez Harry Kane este golgheterul turneului din Rusia, cu sase goluri marcate pana acum. Varful suedez Marcus Berg a tras 13 suturi pe poarta in Rusia, dar nu a marcat pana acum.

Mijlocasul suedez Sebastian Larsson revine in echipa dupa ce si-a efectuat suspendarea, dar scandinavii nu vor putea conta pe fundasul dreapta Mikael Lustig, care a primit al doilea cartonas galben.

Anglia are patru fotbalisti care au cartonase galbene, Jordan Henderson, Kyle Walker, Rueben Loftus-Cheek si Jesse Lingard.

Englezii au al doilea atac de la CM 2018, dupa Belgia, in timp ce Suedia are cea mai bune aparari, cu doar doua goluri primite. Britanicii sunt echipa cu cele mai multe goluri inscrise din faze fixe in Rusia, trei la numar, dar au si primit trei din faze fixe.

Echipele probabile pentru meciul care va avea loc pe Samara Arena (capacitate 41.970 locuri):
Suedia: Robin Olsen - Emil Krafth, Victor Lindelof, Andreas Granqvist, Ludwig Augustinsson - Viktor Claesson, Sebastian Larsson, Albin Ekdal, Emil Forsberg - Marcus Berg, Ola Toivonen. Selectioner: Janne Andersson.
Anglia: Jordan Pickford - Kyle Walker, John Stones, Harry Maguire - Kieran Trippier, Eric Dier, Jordan Henderson, Jesse Lingard, Ashley Young - Raheem Sterling, Harry Kane. Selectioner: Gareth Southgate.

Arbitru: Bjorn Kuipers (Olanda).