Nu, nu este mazgalitura unui copil de 3 ani: acesta a fost jocul Spaniei in partida cu Rusia! Cate pase a dat nationala lui Hierro inainte sa fie eliminata la penalty-uri

Luni 02 Iulie 2018, 09:21

Jocul Spaniei a impresionat doar la capitolul statistica! Campioana Mondiala din 2010 pleaca acasa inca din faza optimilor.

Pe Instagram Sport.ro ai cele mai tari imagini din sport!

Toata Romania vede Romania in direct la PRO TV! Sambata, 23 martie, 19:00, Suedia - Romania! Marti, 26 martie, 21:45, Romania - Feroe!

Instaleaza aplicatia SPORT.RO pentru Android si iOS. Ai stirile momentului si livescore din toate campionatele!

Spania a jucat in partida cu Rusia pentru a bate recordurile de posesie. Dupa 776 de pase contra Iranului si 759 de pase contra Portugaliei, meciul cu Rusia a fost reprezentativ pentru filosofia jocului Spaniei - 1114 pase incercate, 1006 dintre acestea au ajuns la coechipieri: procentaj de 90.31!

Spania a avut o posesie de 78.97% pe parcursul celor 120 de minute. "In teorie, aceste lucruri ar fi trebuit sa asigure victoria. Insa nu a fost asa. Rezultatul este total nesatisfacator" scriu cei de la Marca. Nationala Rusiei a avut 290 de pase incercate, dintre care 191 au ajuns la coechipieri. Ca o comparatie, doar Sergio Ramos a avut 184 de pase, cu 7 mai putin decat toata echipa Rusiei!

Cele 1.114 pase ale Spaniei au dus la 24 de suturi la poarta, 9 dintre acestea fiind pe spatiul portii. Capitanul nationalei, Sergio Ramos, a batut recordul de pase in 90 de minute la o Cupa Mondiala: 141. Rezultatul? Spania nu a reusit sa mai inscrie iar Rusia s-a calificat in sferturi la penalty-uri.