"Miracolul Mondial" | Reactii imediate dupa calificarea dramatica a Argentinei! "O viata in plus pentru Messi"

Argentina a reusit sa se califice in optimile Cupei Mondiale.

Argentina a invins Nigeria in ultimul meci din grupe si a reusit sa obtina calificarea in optimile Mondialului din Rusia. Golurile lui Messi si Rojo au tinut in viata echipa condusa de pe banca de Sampaoli.

Golul salvator al argentinienilor a venit in minutul 87. Scorul era 1-1, ceea ce insemna ca Argentina urma sa plece acasa, cand Rojo a marcat.

Dupa aceasta calificare cu emotii, reactiile in presa internationala nu au incetat sa apara.

Totusi, presa argentiniana nu se avanta in aprecieri majore pentru echipa nationala. Clarin titreaza simplu "Argentina a batut Nigeria si a reusit sa se calfice", in timp ce Ole considera calificarea in optimi drept "Miracolul Mondial".

Publicatia La Nacion este cea care vorbeste despre eroul meciului in persoana lui Rojo: "Un gol eroic al lui Rojo cu cinci minute inainte de final aduce calificarea pentru Argentina"

De partea cealalta, presa spaniola arata o mai mare incantare. Marca titreaza "Argentina, tinuta in viata de Rojo", in timp ce El Mundo remarca: "Messi a inviat, traiasca Argentina"

Odata cu aceasta calificare pe muchie de cutit, cei de la AS noteaza: "O viata in plus pentru Messi", iar jurnalistii Sport.es considera ca Argentina a ajuns din iad in rai. "Argentina, din infern in ceruri", titreaza spaniolii.

Argentina va intalni Franta in optimile de finala ale Cupei Mondiale din Rusia.