„Am jucat în 10!” Gigi Becali a pus tunurile pe trei jucători după meciul cu Nordsjaelland: „El nu a realizat nimic!”

Gigi Becali FCSB Conference League Gigi Becali
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Joi 10 August 2023, 23:40
Data actualizarii: Joi 10 August 2023, 23:49

FCSB a remizat pe teren propriu, joi seara, scor 0-0 cu Nordsjaelland.

FCSB şi echipa daneză FC Nordsjaelland au terminat la egalitate, 0-0, joi seara, pe Stadionul Steaua din Capitală, în prima manşă a turului al treilea preliminar din Europa Conference League la fotbal.

Vicecampioana României nu a obţinut nimic dintr-un meci în care a avut un om în plus mai bine de o jumătate de oră, dar în care nu a tras niciun şut pe poartă.

• Gigi Becali

„Mare diferență de calitate, singurul nostru noroc că nu-s marcatorii, dar pasează mingea stil Barcelona. Au calitate, sunt jucători aduși de prin Africa și nu știu decât minge. Joci fotbal, minge, te antrenezi, mănânci, dormi și te antrenezi iar, 16 din 16 minge, altceva decât mâncare și minge, să pasezi în halul ăsta.

Normal că mi-ar fi plăcut să jucăm și noi așa. Am jucat și noi în prima repriză în 10 și în a doua repriză la fel. Cordea în prima repriză, Vali Gheorghe în a doua repriză, parcă era de pe altă planetă săracul, nu a jucat după mult timp, Cordea nu știu, se plimba pe acolo, alerga.

Nu aveam om în plus când a fost schimbat Compagno. Nu a realizat nimic, dacă nu realizezi nimic, nu a avut nicio realizare. O să vorbesc cu el să stea în picioare. El a dat pentru că nu a fost mulțumit de el, așa cred, e cuminte omul. Nu am cerut eu schimbarea lui, normal că decizia băncii, de ce avem bancă? Câteodată mai zic, dar nu, nu m-am băgat.

Faptul că am scos rezultatul cu echipa asta e extraordinar, joacă chiar bine, pasează, mingea doar la ei. Returul cum îl văd, doar dacă vrea Dumnezeu, dar ca să te califici nu ai cum cu ăștia, nu poți să le dai gol. Dacă le dai, nu ai cum, mingea e doar la ei, nu obosesc. Să fie egalitate până la final, 11 metri, a luat fundașul central roșu, au trei accidentați, am scos untul din ei și noi. Le-am luat smântăna din ei în seara asta, urmează să le dăm glonț", a declarat Gigi Becali, la Orange Sport.

• Manşa secundă se va juca în data de 17 august, la Farum.
  • Dacă va trece de FC Nordsjaelland, FCSB va juca în play-off cu echipa azeră Sabah sau cu Partizan Belgrad. FCSB ar juca prima partida la Bucureşti, pe 24 august, iar manşa secundă în deplasare pe 31 august.