Gică Hagi jubilează, după ce Farul Constanța a făcut show în turul trei preliminar

Data publicarii: Joi 10 August 2023, 22:59
Data actualizarii: Joi 10 August 2023, 22:58

Farul Constanța a învins-o pe Flora Talinn, scor 3-0.

Campioana a dat lovitura în repriza secundă, când Denis Alibec (48), Constantin Budescu (80) și Queiros (90+5) au înscris și au dus-o pe Farul cu un picior în play-off-ul UEFA Europa Conference League.

După meci, Gică Hagi a evidențiat faptul că e fericit și înțelege că avea nevoie de o astfel de victorie. De asemenea, „Regele” a remarcat că a contat pe experiența lui Constantin Budescu la meci, motiv pentru care l-a și introdus încă din primul minut.

„Toți suntem fericiți. A trecut o perioadă grea, cu multe meciuri. S-a văzut puțin oboseală în prima repriză, dar calitatea jucătorilor și tot ce am făcut în repriza a doua eu zic că am meritat, cu toate că și adversarii au avut două ocazii clare. Câteodată ai noroc. Ei nu marchează, noi am marcat. Ne-a ieșit, suntem fericiți și mă bucur pentru jucători. Aveam nevoie de această victorie.

Budescu era antrenat, venea după ce a fost în pregătire. Clar mai are mult din punct de vedere fizic să ridice standardul, dar am contat pe experiența lui. E un jucător care știe să interpreteze fotbalul. Alibec avea nevoie lângă el de unul cu care să înțeleagă foarte bine.

E cel mai important că nu am luat gol. Clar că victoria e mult mai aproape așa.

Budescu e cu noi. El e numărul 10, așa cum am avut înainte Cernat, Eric, Ianis. Sunt jucători care știu să creeze, să inventeze, care au calitate. Pe asta am mizat. E clar că trebuie să muncim, să fie mai iute. Trebuie să mai și slăbească, iar împreună o să o facem. Are dorință, e motivat și îi place cu noi. Mie îmi plac decarii. Am fost decar și îmi plac decarii. Lor le dau ce au nevoie, adică protagonism și responsabilitate. Trebuie să îl punem în evidență pentru că are calitate mare.

3-0 nu e liniștitor. E o echipă care joacă vertical bine, care joacă și între linii. Sunt foarte înalți și va trebui să pregătim bine fazele fixe. Va trebui să facem un meci.

(n.r - Pleacă Băluță?) Nu, nu, nu cred. Băluță pleacă numai afară. Nu că eu vreau asta, dar așa înțeleg că el își dorește să plece afară”, a spus Hagi după meci.

Returul cu Flora, în Estonia, e programat joia viitoare, 16 august, de la ora 19:00. Farul Constanța pleacă cu prima șansă, după rezultatul de vis obținut la Ovidiu, în fața propriilor suporteri.