VIDEO West Ham - FCSB | Semnul de întrebare al lui Ilie Dumitrescu despre strategia lui Dică: "Nu erai în momentul în care să riști"

west ham - fcsb grupele Conference League Ilie Dumitrescu Nicolae Dica Conference League
Data publicarii: Vineri 09 Septembrie 2022, 00:26
Data actualizarii: Vineri 09 Septembrie 2022, 15:36

FCSB a pierdut primul meci din grupele Conference League, în deplasare cu West Ham, scor 1-3.

FCSB a făcut o primă repriză foarte bună şi a condus cu 1-0 la pauză, prin golul lui Andrei Cordea (minutul 34), dar totul s-a rupt în repriza secundă, după eroarea portarului Ştefan Târnovanu, londonezii marcând apoi prin Jarrod Bowen (minutul 69 - penalty), Emerson (minutul 74) şi Michail Antonio (minutul 90).

FCSB a condus timp de 35 de minute pe London Stadium, grație golului marcat de Andrei Cordea. În partea a doua, Bowen a restabilit egalitatea după un penalty controversat acordat de centralul partidei, Benoit Bastien.

În minutul 74, Emerson a dus scorul la 2-1, cu un șut puternic din interiorul careului, iar Antonio a închis tabela în minutul 90. S-a terminat 3-1 pentru West Ham, iar vicecampioana României se pregătește acum pentru meciul cu Anderlecht, de joia viitoare.

Ilie Dumitrescu, nemulțumit de schimbările făcute de Nicolae Dică

"Imprudența lui Târnovanu a contat foarte mult. Și decizia lui Dică. 68 de minute, în sistemul 4-3-3, echipa a mers foarte bine. Cele două schimbări nu au adus niciun plus echipei. Nu era ultimul joc din grupă, când trebuia să forțezi, să câștigi meciul. N-a mai fost aceeași forță în linia de mijloc. Au fost momente bune de joc.

Cred că dacă mai rămânea în joc 7-9 minute, presiunea era greu de gestionat chiar și pentru West Ham. N-am înțeles dubla schimbare. Era un echilibru, totuși. Nu erai în momentul în care să riști. Nu s-a mai câștigat niciun duel aerian", a declarat Ilie Dumitrescu la DigiSport.

VIDEO - Rezumat West Ham - FCSB 3-1