Tottenham, umilință istorică în Conference League! A pierdut pe terenul unei echipe care valorează cât Chindia Târgoviște

Tottenham nk mura - tottenham Conference League Harry Kane
Data publicarii: Joi 25 Noiembrie 2021, 22:34
Data actualizarii: Joi 25 Noiembrie 2021, 23:30

Tottenham a suferit o înfrângere dureroasă în Conference League, pe terenul slovenilor de la Mura, scor 2-1.

Gazdele au condus din minutul 11, grație golului marcat de Horvat. Echipa lui Antonio Conte a restabilit egalitatea în partea secundă, prin golgheterul Harry Kane, în minutul 72.

Tottenham, umilință istorică în Conference League

Slovenii au dat lovitura în prelungirile partidei. Reușita lui Marosa, din minutul 90+4, a adus victoria pentru Mura și a complicat situația lui Tottenham.

• Heung-Min Son

Londonezii au, de departe, cel mai valoros lot din Grupa G, dar cu toate acestea este pe locul trei, cu doar șapte puncte după cinci partide.

Tottenham, cu un lot care valorează, potrivit Transfermarkt, 697 de milioane de euro, a pierdut pe terenul unei echipe evaluate la doar 7,53 milioane de euro, adică aproape cât cel al Chindiei Târgoviște, care are un lot cotat la 7,69 milioane de euro.

Tottenham este obligată să câștige în ultima etapă din Grupă, cu Rennes, care este, oricum, calificată de pe primul loc, dar mai are nevoie și de un rezultat pozitiv al celor de la Mura cu Vitesse, pentru a prinde locul doi.