S-a făcut remarcat! Jucătorul de la FCSB lăudat de jurnaliștii danezi, după înfrângerea cu FC Nordsjaelland

FCSB Conference League FC Nordsjaelland preliminarii conference league Stefan Tarnovanu Conference League
Data publicarii: Vineri 18 August 2023, 10:03
Data actualizarii: Vineri 18 August 2023, 10:20

FCSB a fost eliminată din Conference League de FC Nordsjaelland, care s-a impus cu scorul de 2-0, în manşa secundă a turului al treilea preliminar al competiţiei.

Vicecampioana Danemarcei s-a dovedit superioară în această dublă, câştigând prin golurile marcate de Marcus Ingvartsen (43 - penalty, 85), după 0-0 la Bucureşti.

În minutul 62, Vlad Chiricheş l-a faultat pe Diomande, primind al doilea cartonaş galben, după ce pe primul îl luase pentru proteste în finalul primei reprize.

Ștefan Târnovanu, remarcatul jurnaliștilor danezi

Evoluțiile jucătorilor de la FC Nordsjaelland au fost analizate de jurnaliștii din Danemarca, marcatorul celor două goluri fiind desemnat omul meciului. De altfel, despre Marcus Ingvarsten au scris că ar fi putut să înscrie mai mult dacă nu ar fi fost intervențiile salvatoare ale lui Ștefan Târnovanu

"O nebunie! Marcus și-a arătat valoarea de când a revenit la echipă! Împotriva FCSB-ului, a avut o nouă prestație foarte bună și a marcat de două ori, o dată din penalty și o dată cu un șut bun din afara careului.

Doar evoluția foarte bună a portarului de la FCSB, Ștefan Târnovanu, l-a oprit să nu înscrie de mai multe ori", au scris cei de la TipsBladet.

FCSB a pierdut și o sumă importantă după eliminarea din turul trei preliminar al Conference League. Dacă s-ar fi calificat în play-off, vicecampioana ar fi încasat 750.000 de euro, iar pentru accederea în grupe ar fi primit 2.940.000 de euro.