Vlad Chiricheș, prima explicație după ce a fost eliminat în Nordsjaelland - FCSB: ”Îmi e ciudă”

Vlad Chiriches FCSB nordsjaelland - fcsb Conference League Vlad Chiricheș
Data publicarii: Joi 17 August 2023, 22:45
Data actualizarii: Joi 17 August 2023, 22:45

FCSB a fost eliminată din turul al treilea al preliminariilor UEFA Europa Conference League, scor 0-2 la general cu Nordsjaelland

După 0-0 în meciul tur din Ghencea, vicecampioana a pierdut în deplasarea din Danemarca și a fost eliminată din preliminariile Conference League.

Mai întâi, Pantea a comis un penalty și danezii au deschis scorul în minutul 43. Scorul final a fost stabilit în minutul 85, după ce FCSB a rămas în zece oameni în urma eliminării lui Vlad Chiricheș (33 de ani).

Experimentatul fundaș al vicecampioanei a încercat să găsească primele explicații pentru eliminarea FCSB-ului din Conference League și s-a legat de penalty-ul care a dus la deschiderea scorului în finalul primei reprize.

Vlad Chiricheș, prima reacție după ce a fost eliminat cu Nordsjaelland

„Sunt foarte dezamăgit. Nu am reuşit să înscriem azi, să câştigăm jocul de azi! Îmi pare rău că poate o prostie de-a mea… nu ştiu cum să o numesc, o greşeală… nu am mai putut să îmi ajut echipa, să încercăm să revenim. Dar asta este, acum trebuie să rămânem uniţi, să fim concentraţi să câştigăm campionatul.

După părerea mea am făcut o repriză bună, am fi putut să înscriem. Am avut cred 2-3 situaţii foarte bune. Cumva penalty-ul acela ne-a tras un pic în jos. Nu vreau să găsesc alibiuri, dar cred că şi arbitrul a avut nişte decizii un pic controversate.

Galbenul meu primul a fost nu ştiu de unde până unde. Da… al doilea, da, cum am spus, la experienţa mea nu ar fi trebuit să mă duc atât de agresiv acolo şi să iau al doilea cartonaş galben. Dar la primul nu ştiu ce s-a întâmplat.

Păcat. Mi-e ciudă că i-am lăsat la greu şi probabil am fi putut să facem mai multe în cele 30 de minute rămase. Cu siguranţă puteau fi bătuţi. Asta s-a întâmplat şi acum trebuie să acceptăm asta şi să ne concentrăm pe campionat.

Fanii au fost extraordinari, ne-au susţinut pe întreaga durată a meciului şi le mulţumim. Îmi pare rău că nu le-am oferit o victorie.

Sperăm să fie alături de noi în campionat şi să ne ajute să câştigăm campionatul. Cred că pentru fiecare jucător în parte, să joace într-o competiţie europeană este ceva extraordinar, fiecare dintre noi ne doream să continuăm într-o cupă europeană. Obiectivul principal este campionatul, ne dorim foarte mult să câştigăm. Să ne odihnim bine şi să facem un meci bun cu Iaşi”, a spus Vlad Chiricheş, pentru AS.ro.

Vlad Chiricheș a venit la FCSB din postura de jucător liber de contract, de la Cremonese, echipă care a retrogradat în Serie B în sezonul precedent.

Până acum, fundașul care este și căpitanul echipei naționale a bifat patru meciuri în tricoul vicecampioanei.

Vlad Chiricheș, carieră impresionantă

Vlad Chiricheș e cotat la 900.000 de euro, conform site-urilor de specialitate, și a evoluat de-a lungul carierei sale la echipe precum FC Ardealul, Curtea de Argeș, Benfica U19, Pandurii, FCSB, Tottenham, SSC Napoli, Sassuolo și Cremonese.

La Cremonese, Vlad Chiricheș a bifat 17 apariții, nu a reușit să marcheze niciun gol și nici să paseze decisiv în vreo situație. Peste 1000 de minute a îmbrăcat fundașul central tricoul clubului care a retrogradat la finele sezonului trecut.