Darius Olaru a găsit vinovatul după eliminarea FCSB-ului din Conference League: ”Se putea trece peste”

Darius Olaru FCSB nordsjaelland - fcsb Conference League
Data publicarii: Vineri 18 August 2023, 09:36
Data actualizarii: Vineri 18 August 2023, 09:36

FCSB a fost eliminată din turul al treilea al preliminariilor UEFA Europa Conference League, scor 0-2 la general cu Nordsjaelland

După 0-0 în meciul tur din Ghencea, vicecampioana a pierdut în deplasarea din Danemarca și a fost eliminată din preliminariile Conference League.

Mai întâi, Pantea a comis un penalty și danezii au deschis scorul în minutul 43. Scorul final a fost stabilit în minutul 85, după ce FCSB a rămas în zece oameni în urma eliminării lui Vlad Chiricheș.

Darius Olaru (25 de ani), căpitanul celor de la FCSB, a tras primele concluzii și a acuzat arbitrajul după înfrângerea din Danemarca. Este de părere că arbitrul l-a eliminat prea ușor pe fundașul vicecampioanei.

Darius Olaru a găsit vinovatul după eliminarea FCSB-ului

”E o înfrângere cu gust amar. Din păcate nu am reuşit în această seară să facem un joc mai bun şi să ne calificăm mai departe. Era unul dintre obiectivele din acest sezon. Dar mergem acasă şi trebuie să ne refacem, pentru că în trei zile avem meci şi trebuie să arătăm mult mai bine.

Cred că faza penalty-ului a cam decis acest meci. Am avut câteva situaţii foarte bune de a marca, ştiam că o să avem oportunităţi pe contraatac, trebuia să fim mai concreţi în faţa porţii şi trebuia să marcăm la ocaziile pe care le-am avut. Din păcate nu am reuşit, iar după acel penalty ne-am cam pierdut puţin organizarea şi s-a văzut.

Cam uşor acordat, dar a fost o tragere, eram foarte aproape de fază. Dar cred că dacă la Bucureşti s-a trecut peste acele faze, se putea trece şi în această seară.

Am simţit un pic arbitrul de partea lor în această seară, dar asta este, nu căutăm scuze. Trebuie să mergem acasă şi să ne pregătim pentru meciul cu Poli Iaşi.

Am schimbat şi sistemul la pauză, trebuia să marcăm. Am lăsat mai multe spaţii în apărare şi asta aşteptau ei. Odată ce intram în acest joc, ştiam că dacă au spaţii profită foarte bine de el. Normal, ăsta este jocul lor.

Trebuie să ridicăm capul şi să continuăm în campionat pentru că am început o treabă foarte bună şi să continuăm la fel. Vrem titlul în acest sezon”, a spus Darius Olaru, potrivit AS.ro.

FCSB a pierdut și o sumă importantă după eliminarea din turul trei preliminar al Conference League. Dacă s-ar fi calificat în play-off, vicecampioana ar fi încasat 750.000 de euro, iar pentru accederea în grupe ar fi primit 2.940.000 de euro.