VIDEO Rezultatele și marcatorii din optimile Conference League: Lazio, eliminată de AZ Alkmaar! Villarreal este și ea out

Lazio Roma Anderlecht Bruxelles AZ Alkmaar Conference League Villarreal Conference League
Data publicarii: Vineri 17 Martie 2023, 08:44
Data actualizarii: Vineri 17 Martie 2023, 08:44

Tragerea la sorţi a sferturilor de finală şi a semifinalelor va avea loc vineri, la Nyon, de la ora 15:00.

West Ham United, OGC Nice, Anderlecht, Fiorentina, FC Basel, AZ Alkmaar, Lech Poznan şi KAA Gent s-au calificat în sferturile de finală ale Europa Conference League la fotbal, în timp ce printre echipele eliminate din competiţie, după meciurile de joi seara, să numără Lazio şi Villarreal.

Lazio, fosta adversară a formaţiei CFR Cluj, a fost eliminată de AZ Alkmaar, care s-a impus cu 2-1, acelaşi scor ca în tur.

Anderlecht a trecut de Villarreal

Villarreal a fost învinsă pe propriul teren de Anderlecht, fosta adversară a formaţiei FCSB, cu 1-0, unicul gol fiind marcat de algerianul Islam Slimani (73). La Bruxelles, scorul fusese egal, 1-1.

Djurgaardens IF, care a eliminat-o din competiţie pe Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, a pierdut acasă fără drept de apel cu Lech Poznan, 0-3, după ce fusese învinsă şi în tur, cu 2-0. Polonezii au avut şi trei bare.

West Ham a făcut scor cu AEK Larnaca, Sheriff Tiraspol eliminată de Nice

West Ham United a surclasat-o cu 4-0 pe AEK Larnaca, după ce câştigase cu 2-0 şi în Insula Afroditei.

OGC Nice a întrecut-o pe Sheriff Tiraspol cu 3-1, echipa de pe Coasta de Azur câştigând şi meciul de la Chişinău, cu 1-0.

Fiorentina a dispus cu 4-1 de Sivasspor, fosta adversară a formaţiei CFR Cluj, un succes mai clar decât în tur (1-0).

FC Basel a avut nevoie de lovituri de departajare (4-1) pentru a trece de Slovan Bratislava, scorul fiind egal, 2-2, după 90 de minute şi prelungiri. În tur, scorul fusese 2-2. Elveţienii s-au salvat in extremis, egalând în min. 90+3.

Rezultatele din returul optimilor Conference League

Miercuri

Istanbul Başakşehir - (+) KAA Gent 1-4

Au marcat: Adnan Januzaj 88, respectiv Gift Emmanuel Orban 31, 32, 34, Hugo Cuypers 37.

În tur: 1-1.

Joi

Djurgaardens IF - (+) Lech Poznan 0-3

Au marcat: Filip Marchwinski 77, Nika Kvekveskiri 90+1, Michal Skoras 90+2.

Cartonaş roşu: Marcus Danielson (Djurgaardens) 44.

În tur: 0-2.

Sivasspor - (+) ACF Fiorentina 1-4

Au marcat: Erdogan Yeşilyurt 35, respectiv Arthur Cabral 44, Nikola Milenkovic 62, Dimitris Goutas (autogol) 79, Gaetano Castrovilli 89.

Cartonaş roşu: Hakan Arslan (Sivasspor) 81.

În tur: 0-1.

Slovan Bratislava - (+) FC Basel 2-2, după prelungiri; 1-4, la loviturile de departajare

Au marcat: Abdul Malik Abubakari 11, Juraj Kucka 17, respectiv Riccardo Calafiori 53, Zeki Amdouni 90+3.

Au executat în ordine loviturile de departajare: Andy Diouf 0-1 (gol), Juraj Kucka 0-1 (ratare - a apărat Marwin Hitz), Zeki Amdouni 0-2 (gol), Tigran Barseghian 0-2 (ratare - a apărat Marwin Hitz), Riccardo Calafiori 0-3 (gol), Lucas Lovat 1-3 (gol), Darian Males 1-4 (gol).

În tur: 2-2.

(+) AZ Alkmaar - Lazio Roma 2-1

Au marcat: Jesper Karlsson 28, Vangelis Pavlidis 62, respectiv Felipe Anderson 21.

În tur: 2-1.

(+) OGC Nice - FC Sheriff Tiraspol 3-1

Au marcat: Gaetan Laborde 30, Terem Moffi 53, Billal Brahimi 79, respectiv Abdoul Tapsoba 55.

În tur: 1-0.

Villarreal - (+) RSC Anderlecht Bruxelles 0-1

A marcat: Islam Slimani 73.

(+) West Ham United - AEK Larnaca 4-0

Au marcat: Gianluca Scamacca 21, Jarrod Bowen 47, 49, Divin Mubama 65.

Cartonaş roşu: Gus Ledes (AEK) 44.

În tur: 2-0.

* Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în sferturile de finală.

Finala Conference League se joacă la Praga

Tragerea la sorţi a sferturilor de finală şi a semifinalelor va avea loc vineri, la Nyon (15:00, ora României).

Finala se va desfăşura pe Eden Arana din Praga, în data de 7 iunie. (Agerpres)