Cea mai dură reacție după eșecul lui FCSB din Georgia: "O rușine! Direct în cantonament, să nu mai iasă în stradă"

Helmut Duckadam Conference League FCSB Georgia saburtalo tbilisi Conference League
Data publicarii: Joi 21 Iulie 2022, 21:13
Data actualizarii: Joi 21 Iulie 2022, 21:14

FCSB a pierdut meciul tur contra lui Saburtalo Tbilisi, din deplasare, scor 0-1, în turul doi preliminar din Conference League.

FCSB a făcut un joc modest la Tbilisi și a pierdut cu 0-1. Ambele formații au avut șanse importante de a înscrie, însă partida s-a încheiat cu o victorie la limită a georgienilor, astfel că totul se va decide în returul de la București.

Helmut Duckadam, reacție dură după Saburtalo - FCSB

După meci, Helmut Duckadam, fostul președinte de imagine de la FCSB, a avut o reacție vehementă, catalogând eșecul vicecampioanei drept o rușine.

Fostul mare portar al Stelei a spus și ce ar fi făcut dacă ar fi avut în acest moment putere de decizie la FCSB.

"Nu m-am așteptat niciodată ca FCSB-ul, cu jucătorii aceștia mult lăudați, să fie dominată. O echipă condusă de o echipă din Georgia, iar în repriza a doua, în 15 minute, adversarii să aibă 4 ocazii foarte mari și doar Târnovanu a făcut ca scorul să nu ia proporții... a fost o rușine!

Dacă aș putea lua o hotărâre, i-aș băga direct în cantonament la Berceni, să nu mai iasă niciunul în stradă de rușinea asta și să stea acolo până la retur. Ce am văzut în seara asta... nu mi-am putut imagina că o echipă din Georgia poate să joace și subjuge o echipă ca FCSB, nu-mi pot explica", a spus Helmut Duckadam, la Digisport.

Saburtalo - FCSB 1-0

Saburtalo a fost echipa cu inițiativa încă din startul meciului, când Sikharulidze și Gocholeishvili au adus pericol la poarta lui Târnovanu. Prima șansă a lui FCSB a venit abia în minutul 26, când Cordea a avut un șut blocat.

Cu o apărare depășită de multe ori, în special în flancuri, FCSB s-a văzut condusă din minutul 51, când Levan Nonikashvili a marcat cu un șut din marginea careului, pe jos, la care Târnovanu nu a putut interveni.

În prelungirile primei reprize, Ovidiu Popescu a comis o gafă uriașă, trimițând direct la un adversar în propriul careu, însă FCSB a scăpat cu fața curată, iar scorul pauzei a fost 1-0 pentru Saburtalo.

Partea secundă a început furtunos, cu ocazii mari de ambele părți. Târnovanu a intervenit excelent în mai multe rânduri, în timp ce Cordea și Coman, care a nimerit și bara, au avut cele mai mari șanse de a înscrie din tabăra vicecampioanei României.

Ambele formații puteau înscrie în partea secundă, însă s-a încheiat 1-0 pentru Saburtalo, iar calificarea se va decide la retur, pe Arena Națională, joi, 28 iulie, de la 20:30.