Louis Munteanu, după Farul - HJK: „Hagi a făcut asta și a schimbat meciul”

Farul - HJK Conference League louis munteanu Conference League Louis Munteanu
Data publicarii: Joi 24 August 2023, 23:25
Data actualizarii: Joi 24 August 2023, 23:24

Farul Consanța - HJK Helsinki s-a încheiat 2-1. Meciul a fost LIVE pe Pro Arena & VOYO, dar și LIVE TEXT pe www.sport.ro și Facebook Sport.ro.

Cele două cluburi s-au înfruntat în prima manșă a play-off-ului Conference League. Partida s-a desfășurat la Ovidiu, pe arena campioanei, și s-a jucat cu casa închisă! Stadionul a fost arhiplin.

Louis Munteanu a vorbit după meci și a evidențiat schimbările pe care le-a realizat Gheorghe Hagi, tehnicianul echipei, în partea secundă a meciului, atunci când soarta partidei s-a întors în favoarea campioanei României.

„O victorie muncită. Mergem să câștigăm și la ei. Poate după minutul 60 au căzut și ei fizic. Mister a făcut niște schimbări senzaționale. Mister a schimbat meciul cu schimbările.

O să ne pregătim pe sintetic. Suntem profesioniști. Mergem acolo să câștigăm. Eu zic că am făcut și în prima repriză un meci bun. Încă nu sunt 100%. Acum sunt cu 'Budi'. Avem un atac bun și în acest an”, a spus Louis Munteanu după meci.

Farul Constanța - HJK 2-1 (Pro Arena & VOYO)

• Returul dintre HJK și Farul Constanța este programat pe 31 august, de la ora 21:00, la Helsinki

Toivio a deschis scorul în minutul 50 al partidei, însă Farul a revenit repede în joc, primind de la spate și energia suporterilor. Constantin Budescu a oferit o pasă sclipitoare în minutul 58, iar Rivaldinho a restabilit egalitatea.

Pe final, decarul a mai oferit un assist, în minutul 82. De data asta, Mihai Popescu a marcat și a adus, în fapt, victoria Farului, după ce tabela a rămas nemodificată până la finalul celor 90 de minute.