VIDEO Farul - HJK Helsinki 2-1. Campioana României câștigă și are prima șansă pentru calificarea în grupele Conference League

Farul Constanta HJK Helsinki LIVE pe Pro Arena și VOYO play-off conference league Conference League
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Joi 24 August 2023, 21:51
Data actualizarii: Joi 24 August 2023, 21:54

Farul a câștigat meciul cu HJK Helsinki, scor 2-1, și are prima șansă la calificarea în grupele Conference League!

Farul - HJK Helsinki 2-1. Meciul a fost pe PRO ARENA și VOYO

Minutul 90+5: FINAL de meci!

Minutul 83: GOOOL Farul Constanța! Abia introdus pe teren, Mihai Popescu reușește să reia din alunecare o minge centrată în careu și să o aducă pe campioana României în avantaj, cu șapte minute înainte de finalul timpului regulamentar!

• Farul Constanța

Minutul 58: GOOOL Farul Constanța! Campioana României restabilește egalitatea prin Rivaldinho, care îl execută pe portarul advers din pasa lui Constantin Budescu. Faza a fost analizată de VAR pentru un posibil ofsaid, iar în cele din urmă arbitrul a acordat reușita.

Minutul 53: CE EXECUȚIE! Budescu reia spre poartă din întoarcere, dar trage puțin pe lângă și tabela rămâne neschimbată. Este a doua ocazie a decarului de la Farul, după cea din minutul 10.

Minutul 50: GOL Helsinki! Oaspeții deschid scorul prin Toivio, care punctează în urma unui corner.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45: PAUZĂ!

Minutul 35: Rivaldinho încearcă un șut pe poartă din interiorul careului, pe jos, dar portarul lui Helsinki reușește să rețină.

Minutul 24: Prima ocazie pentru oaspeți! Peltola trage din afara careului, dar mingea este respinsă în corner.

Minutul 14: Rivaldinho scapă singur cu portarul advers, dar Maenpaa ajunge primul la balon și reușește să îndepărteze pericolul.

Minutul 10: Prima ocazie a Farului este semnată de Constantin Budescu! Decarul campioanei trage din lovitură liberă lângă bară, dar Maenpaa reușește să respingă în corner.

Minutul 1: Fluier de start la Constanța! Farul luptă pentru prima calificare din istorie în gurpele unei competiții europene.

• Farul: Aioani - Sîrbu, Larie, Boli, Kiki - Artean, Nedelcu, Băluță - Mazilu, Rivaldinho, Budescu
  • Rezerve: Buzbuchi, Popescu, Diogo Queiros, Vînă, Munteanu, Vianna, Andronache, Carnat, Grameni, Marins, Sali, Dussaut
  • HJK: Maenpaa - Toivio, Tenho, Halme - Soiri - Peltola, Kanellopoulos, Ollila - Hostikka, Radulovic, Keskinen
  • Rezerve: Ost, Ramula, Hamalainen, Da Graca, Riski, Bande, Olusanya, Tanaka, Hetemaj

Formația lui Gică Hagi a avut un parcurs perfect în preliminariile Conference League, iar calificarea în play-off e rezultatul științei fostului decar al naționalei, care a reușit într-un timp scurt să asambleze o echipă competitivă.

Recent au plecat de la Farul două piese esențiale în mecanismul "marinarilor", Andrei Borza și Denis Alibec, dar Hagi a reușit să-i înlocuiască cu brio. După 3-0 în manșa întâi a turului III preliminar cu Flora Tallinn, la Ovidiu, campioana din Superliga a reușit să se impună și în deplasarea din Estonia, scor 2-0, la capătul unei meci în care Ionuț Larie și colegii săi au controlat autoritar partida.

• Returul e pe 31 august, de la 21:00, la Helsinki

Accidentat în meciul cu Rapid, Mihai Popescu nu va juca în meciul cu gruparea finlandeză. Există șanse destul de mici ca Popescu să evolueze în partida tur cu HJK Helsinki (24 august), de la Ovidiu, în care ar putea apărea în primul "11" Louis Munteanu, împrumutat din nou de la Fiorentina și care a urmărit partida cu Rapid din tribune.

În weekend, Farul a pierdut meciul cu Rapid, din Giulești, scor 1-3. De partea cealaltă, HJK Helsinki a obținut o victorie cu 3-1 contra lui Inter Turku, în urma căreia a rămas în coasta liderului din campionatul Finlandei, KuPS.

Bojan Radulovic, hat-trick pentru HJK în 6 minute

Campioana en-titre a fot condusă la pauză cu 1-0, însă HJK a întors rezultatul în repriza secundă grație atacantului sârb Bojan Radulovic, introdus în minutul 57, care a reușit un hat-trick în doar șase minute.

Radulovic a punctat pentru 1-1 în minutul 62, cu o execuție din careul mic. Două minute mai târziu, tot sârbul a transformat un penalty, iar în minutul 68 a pătruns în careu după un un-doi și a marcat cu un șut plasat.

În ciuda performanței impresionante, nu este cel mai rapid hat-trick din istoria campionatului Finlandei. Recordul este deținut de Joel Pohjanpalo, un alt fost jucător al lui HJK Helsinki, care marca trei goluri în mai puțin de trei minute la un meci cu IFK Mariehamn, din 2012, potrivit HS.