VIDEO Istvan Kovacs, în centrul atenției la șocul zilei din Conference League: a dictat repetarea penalty-ului înaintea unui triumf istoric

Istvan Kovacs Conference League hamrun spartans Levski Sofia Matteo Fedele Conference League
Data publicarii: Vineri 12 August 2022, 10:28
Data actualizarii: Vineri 12 August 2022, 10:27

Istvan Kovacs a arbitrat partida Levski Sofia - Hamrun Spartans 1-2 (1-4 d.l.d), care a adus o calificare istorică pentru formația malteză în play-off-ul Conference League.

Deși a câștigat partida tur, din deplasare, scor 1-0, Levski a cedat pe teren propriu, în fața a 20.000 de fani: a fost 2-1 pentru maltezi în timpul regulamentar, care ulterior au reușit să câștige la loviturile de departajare, unde nu au ratat niciun penalty (4-1 d.l.d).

Istvan Kovacs a arbitrat meciul Levski - Hamrun Spartans, încheiat cu triumful istoric al maltezilor

Deși statisticile UEFA arată că Levski a fost echipa mai periculoasă, jocul s-a încins pe final. Hamrun a deschis scorul în minutul 78, prin Guillaumier, însă Levski a reușit să egaleze în minutul 90+1, prin brazilianul Tsunami. Maltezii au împins meciul în prelungiri la faza imediat următore, când Camenzuli a marcat.

Istvan Kovacs a fost în centrul atenției la loviturile de departajare. Centralul din Carei a dictat repetarea ultimului penalty executat de Hamrun Spartans prin Matteo Fedele, fostul jucător al Universității Craiova.

Șutul lui Fedele de la 11 metri a fost respins de portarul lui Levski, Nikolay Mihaylov, însă reluările au arătat că goalkeeper-ul bulgar avea ambele picioare în fața liniei porții. Astfel, Istvn Kovacs a dictat repetarea penalty-ului și i-a oferit o nouă șansă lui Fedele.

Mijlocașul elvețian a profitat de șansa avută și a marcat din a doua încercare: șut sub transversală, victorie pentru Hamrun Spartans la loviturile de departajare și o calificare în premieră pentru Malta în play-off-ul unei competiții europene, potrivit Malta Today.

• 15 era cota la casele de pariuri pentru o victorie a lui Hamrun Spartans în Bulgaria
  • 3,6 milioane de euro este suma la care evaluat lotul lui Hamrun Spartans de Transfermarkt, spre deosebire de cele 10,8 milioane ale lui Levski
  • În play-off-ul Conference League, Hamrun Spartans va înfrunta Partizan Belgrad. Sârbii au fost eliminați și ei surprinzător în turul 3 preliminar din Europa League după 3-4 la general cu AEK Larnaca.
  • Anterior, Hamrun Spartans a eliminat în Conference League formațiile Alashkert (Armenia | 4-2, la general) și Velez Mostar (Bosnia și Herțegovina | (2-0, la general).