Gigi Becali, în culmea fericirii: ”500% luăm campionatul! Fac și eu ca Borcea, lăsați-ne să ne pregătim de Champions League!”

Gigi Becali FCSB Viking - FCSB Conference League Gigi Becali - Mihai Stoica
Data publicarii: Vineri 26 August 2022, 08:19
Data actualizarii: Vineri 26 August 2022, 08:25

Gigi Becali, patronul celor de la FCSB, este în culmea fericirii după calificarea în grupele Conference League, performanță care va aduce în conturile clubului sume importante de bani.

Patronul FCSB este sigur că echipa sa va câștiga campionatul și a glumit pe seama finului Cristi Borcea, fost acționar al lui Dinamo, care a avut o replică celebră după un titlu câștigat de Dinamo.

Gigi Becali: ”500% luăm campionatul! Fac și eu ca Borcea, lăsați-ne să ne pregătim de Champions League!”

„500% luăm campionatul! Fac și eu ca Borcea, lăsați-ne să ne pregătim de Champions League! Glumesc, îți dai seama. Eu cred că vom câștiga campionatul anul ăsta. Nu vreau să mai vorbesc de alte echipe”, a spus Gigi Becali, la Digi Sport.

VIDEO - Penalty-ul transformat de Radunovic în Viking - FCSB

FCSB a condus încă din minutul trei în Norvegia, dar a tremurat până la final pentru calificare. Viking a restabilit egalitatea din penalty, iar scorul la pauză era 1-1, perfect pentru norvegienii care aveau ”adăpostul” rezultatului de 1-2 din tur.

Cordea a înscris după pauză, cu un șut pe jos, din afara careului, profitând și de o gafă a portarului advers. Scorul final a fost stabilit de Risto Radunovic, care a transformat cu sânge rece un penalty obținut de Florinel Coman în prelungiri. Cu 1-3, FCSB merge în grupele Conference League pentru prima oară în istorie!

Această performanță va aduce în conturile clubului aproximativ trei milioane de euro, sumă la care se vor mai adăuga și bonusurile din partea UEFA pentru rezultatele din grupe. O victorie în grupe este remunerată cu 500.000 de euro, iar un rezultat de egalitate cu 166.000 de euro. În plus, primul loc la finalul grupei este recompensat cu 650.000 de euro, iar locul doi cu 325.000 de euro.