VIDEO EXCLUSIV Fotbal mediocru, suporteri pasionați. Ce a scris presa din Belgia despre meciul FCSB - Anderlecht 0 - 0

FCSB - Anderlecht FCSB grupe conference league UEFA Conference League Conference League
Data publicarii: Vineri 16 Septembrie 2022, 07:46
Data actualizarii: Vineri 16 Septembrie 2022, 07:56

FCSB - Anderlecht s-a terminat la egalitate, 0-0, după o confruntare pe cinste pe Arena Națională.

FCSB nu a putut s-o învingă pe formația belgiană pe Arena Națională. Elevii lui Nicolae Dică au obținut un rezultat de egalitate și și-au revendicat a treia poziție în grupa din Conference League.

Roș-albaștrii au obținut primul punct în grupele UEFA Europa Conference Leaue, după remiza fără gol de pe Arena Națională. FCSB a reclamat un penalty în prima repriză, după un fault al portarului belgienilor la Joyskim Dawa, însă arbitrul a lăsat jocul să continue. Astfel, vicecampioana României este obligată să câștige în duelul cu Silkeborg pentru a păstra șanse reale la calificarea în primăvara europeană.

După confruntarea din România, presa belgiană a prezentat cele mai importante aspecte ale meciului, scoțând în evidență atmosfera incendiară de pe stadion.

"După minutul 20, gazdele au început să prindă viteză, forțându-i pe cei de la Anderlecht să se retragă în apărare. Chiar și așa, în prima repriză, cea mai bună ocazie au avut oaspeții, după șutul lui Fabio Silva, respins la limită de Ștefan Târnovanu.

După pauză, încetul cu încetul, belgienii au preluat conducerea jocului, principala ocazie a lor fiind șutul lui Lior Refaelo (minutul 57). În ciuda acestui lucru, au urmat două faze importante ale românilor", au scris jurnaliștii de la Le Soir.

"Un egal fără gol la București. Nimeni nu a reușit să marcheze, iar fotbalul jucat a fost la un nivel mediocru. Dar Anderlecht a arătat spirit de luptă pentru a păstra acest punct care s-a putea să conteze în clasamentul final al grupei.

Oameni pasionați, acești români. 30.000 au fost pe Arena Națională să susțină FCSB. Atmosfera a fost de iad la un moment dat, ceea ce a îngreunat misiunea celor de la Anderlecht", a notat și publicația HLN.

FCSB - Anderlecht s-a încheiat 0-0

După acest rezultat de egalitate, FCSB se află pe a treia poziție cu un punct în două meciuri, în timp ce Anderlecht se situează pe a doua poziție, cu patru puncte în două partide.

În următoarea confruntare, FCSB se va întâlni cu Universitatea Craiova (18.09.2022, ora 21:30) și FC Argeș (01.10.2022, ora 18:00), în timp ce Anderlecht se va întâlni cu Kortjrik (18.09.2022, ora 22:00) și cu Charleroi (02.10.2022, ora 14:30).