Apare un nou star la echipa lui Gigi Becali! "Poate cineva să-i reproșeze ceva?"

Gigi Becali alexandru pantea FCSB Mihai Stoica Conference League
Data publicarii: Vineri 16 Septembrie 2022, 00:43
Data actualizarii: Vineri 16 Septembrie 2022, 08:42

FCSB a terminat la egalitate joi seara, 0-0, meciul de pe Arena Naţională disputat împotriva lui Anderlecht, în etapa a doua a grupelor Conference League. Meciul a fost LIVE pe Pro TV și VOYO.

Mihai Stoica l-a remarcat pe Alexandru Pantea după remiza cu gruparea belgiană la care evoluează celebrul Jan Verthonghen. În vârstă de 19 ani, Alexandru Pantea a evoluat pe postul de fundaș stânga într-o linie defensivă alături de Crețu, Dawa și Tamm.

Apare un nou star la FCSB

Cotat la 350.000 de euro, Pantea a avut o evoluție concludentă și în banda stângă, după ce jucase la fel de bine în acest sezon și în banda dreaptă.

Pantea a fost schimbat în minutul 69 cu Risto Radunovic.

Mihai Stoica e de părere că evoluțiile lui Pantea pot crește substanțial pentru că puștiul își ridică nivelul de încredere de la meci la meci.

"Indiscutabil că așa a fost (n.r - rearanjarea priorităților), dar nu am desconsiderat competiția și pe cei 30.000 de suporteri prezenți la meci. Noi practic nu am mai avut schimbări.

Uite, avem lot, dar n-avem lot. În opinia mea, prima repriză a fost mai bună. N-a jucat Cordea, a jucat Miculescu. Rusu și Compagno să spui că sunt diferiți ca profil, lui Pantea poate să-i reproșeze cineva ceva? Putea să dea gol. E clar că poate să crească și să devină un apărător lateral interesant", a declarat MM Stoica, la Orange Sport.

• 1,72 m e înălțimea lui Pantea
  • 11 meciuri și trei goluri a strâns Pantea la reprezentativa U19

FCSB - Anderlecht 0-0

FCSB: Târnovanu - V. Creţu, Dawa, Tamm, Pantea (Radunovic 69) - Oaidă, Edjouma, Olaru (Haruţ 90) – Miculescu (Cordea 59), Rusu (Compagno 46), Oct. Popescu (I. Stoica 90). ANTRENOR: Nicolae Dică

ANDERLECHT: Van Crombrugge - Debast, Hoedt, Vertonghen - Murillo, Arnstad, Kana (Verschaeren 71), Ashimeru, Amuzu (Duranville 76) - Fabio Silva, Refaelov (Esposito 83). ANTRENOR: Felice Mazzu

Ce s-a întâmplat în cealaltă partidă a Grupei B

În celălalt meci al grupei, West Ham s-a impus la limită pe terenul lui Silkeborg, scor 3-2. Danezii au deschis scorul în minutul 5, prin Kusk, însă londonezii conduceau la pauză cu 3-1 grație reușitelor lui Lanzini (13), Scamacca (25) și Dawson (38). Gazdele au redus din handicap în minutul 75, prin Tengstedt.

Astfel, după primele două runde din grupa B a Conference League, FCSB ocupă locul 3, cu un punct, la cinci lungimi de liderul West Ham și la trei de Anderlecht.