VIDEO EXCLUSIV FCSB - Saburtalo | Dică, aclamat ca un adevărat erou pe Arena Națională. Peste 20.000 de oameni i-au scandat numele

Data publicarii: Joi 28 Iulie 2022, 22:44
Data actualizarii: Joi 28 Iulie 2022, 23:03

FCSB s-a calificat în turul trei preliminar din Conference League, după ce a trecut de Saburtalo Tiblisi, scor 4-3 la general.

Nicolae Dică a revenit cu victorie la FCSB, fiind primul meci pe banca tehnică la vicecampioana României. La finalul partidei, fostul jucător al "roș-albaștrilor" a fost aclamat de cei peste 20.000 de suporteri prezenți pe Arena Națională, moment în care antrenorul s-a dus spre peluză să-i salute.

Partida de pe Arena Națională a reprezentat debutul lui Nicolae Dică ca antrenor la FCSB, fiind al doilea mandat al tehnicianului la echipa la care a evoluat șu ca jucător.

După înfrângerea din deplasare, scor 0-1, FCSB era nevoită să învingă pentru a se califica în turul trei preliminar din Conference League.

FCSB a început în forță partida, Ianis Stoica și Andrei Cordea ratând ocazii importante pentru vicecampioana României.

Golul a venit în minutul 44, când Dawa a marcat dintr-o lovitură cu capul, în urma unui corner. Avantajul a fost mărit prin reușita superbă a lui Edjouma din minutul 56.

Oaspeții au redus diferența în minutul 69, Goshteliani reușind să marcheze cu capul. După 8 minute, Tabatadze a restabilit egalitatea și erau în avantaj la general, scor 3-2.

Revenire de senzație pentru FCSB

Aflat în postura de căpitan după plecarea lui Florin Tănase, Florinel Coman și-a trecut numele pe tabela marcatorilor în minutul 79, iar cu două minute înaintea terminării timpului regulamentar, Cordea a obținut un penaly, transformat impecabil de Risto Radunovic.