Cu cine joacă Farul Constanța, după eliminarea din Champions League. Evoluează în turul doi preliminar Conference League

Farul Constanta Conference League Sheriff Tiraspol tur preliminar Conference League
Data publicarii: Marti 18 Iulie 2023, 23:51
Data actualizarii: Miercuri 19 Iulie 2023, 08:21

Farul Constanța a fost eliminată în primul tur preliminar Champions League de Sheriff Tiraspol și urmează să joacă în turul doi preliminar Conference League.

UPDATE 23:57 | Adversara celor de la Farul Constanța în turul doi preliminar din Conference League este FC Urartu (Armenia), care a pierdut, după loviturile de departajare, în fața lui HSK Zrinjski (Bosnia).

După victoria la limită, scor 1-0 de pe teren propriu, campioana României nu a reușit să păstreze avantajul avut, fiind învinsă în deplasare de Sheriff Tiraspol, scor 3-0.

În urma acestui rezultat, Farul Constanța va evolua în turul doi preliminar din Conference League, adversara fiind învinsa din dubla dintre FC Urartu - HSK Zrinjski. În tur, HSK Zrinjski (Bosnia) s-a impus cu scorul de 1-0, iar în meciul retur se joacă prelungiri, FC Urartu (Armenia) având 2-1 după timpul regulamentar.

Sheriff Tiraspol - Farul Constanța, scor 3-0

După 1-0 în tur pentru Farul, constănțenii au pierdut cu 0-3 în deplasare și au ratat șansa de a-și asigura prezența în turul doi preliminar pentru calificarea în grupele Champions League.

Talal a deschis scorul în minutul 45+1, iar tabela a rămas nemodificată până la finalul timpului regulamentar. În prelungiri însă Sheriff Tiraspol a dat startul recitalului care i-a adus și calificarea.

Mai întâi, Ngom l-a învins pe Aioani fără nicio problemă, iar Ademo a reluat în poarta Farului cu lejeritate, ducând scorul la 3-0 și eliminând-o, astfel, pe Farul Constanța din Champions League.

Echipele de start

Sheriff Tiraspol: Koval - Zohouri, Garananga, Bueno - Badolo, Fernandes, Kyabou, Talal, Apostolakis - Mbekeli, Luvannor

Farul Constanța: Aioani - Kiki, Popescu, Boli, Borza - Artean, Nedelcu, Grameni - Mazilu, Rivaldinho, Alibec