Ce scriu danezii despre Gigi Becali: "A zis că ne distruge. Acum, patronul nebun se înclină în fața lui Nordsjaelland"

Gigi Becali FCSB Nordsjaelland Conference League
Data publicarii: Vineri 11 August 2023, 13:20
Data actualizarii: Vineri 11 August 2023, 13:20

FCSB și Nordsjaelland au încheiat la egalitate, pe Stadionul Steaua, scor 0-0, în prima manșă din turul 3 preliminar al Conference League.

FCSB a jucat din minutul 59 cu un om în plus, după ce de la Nordsjaelland a fost eliminat Nagalo, pentru cumul de cartonașe galbene. Totuși, vicecampioana României nu a reușit să expedieze niciun șut pe poartă, iar danezii au lovit transversala în prelungiri.

Ce scriu danezii despre Gigi Becali

Deși înainte de meci a făcut o serie de declarații optimiste referitoare la meciul cu Nordsjaelland, Gigi Becali s-a repliat după partida din Ghencea, când s-a arătat cu adevărat impresionat de calitatea echipei daneze.

Presa daneză a sesizat transformarea din declarațiile lui Gigi Becali și i-a dedicat un material finanțatorului de la FCSB cu titlul "Patronul nebun se înclină în fața lui Nordsjaelland".

"Carismaticul patron de la FCSB a lăudat-o pe FC Nordsjaelland. Faimosul și scandalosul patron de club Gigi Becali a declarat înaintea meciului de joi că FCSB o va distruge pe Nordsjaelland. Așa cum se știe, nu a făcut-o.

Meciul din București s-a încheiat 0-0, deși FCSB a jucat mai mult de jumătate de oră cu un om în plus. FC Nordsjaelland a dominat meciului, iar dacă ar fi existat o câștigătoare, aceea ar fi fost echipa din Farum. Acum, până și Gigi Becali, recunoscut drept unul dintre cei mai controversați patroni din Europa, își scoate pălăria în fața lui Nordsjaelland", a scris Tipsbladet.

Returul dintre Nordsjaelland și FCSB va avea loc în Danemarca, joi, 17 august, de la ora 19:30.

Ce a spus Gigi Becali despre Nordsjaelland după meci: "Pasează ca Barcelona"

„Mare diferență de calitate, singurul nostru noroc că nu-s marcatorii, dar pasează mingea stil Barcelona. Au calitate, sunt jucători aduși de prin Africa și nu știu decât minge. Joci fotbal, minge, te antrenezi, mănânci, dormi și te antrenezi iar, 16 din 16 minge, altceva decât mâncare și minge, să pasezi în halul ăsta.

Normal că mi-ar fi plăcut să jucăm și noi așa. Am jucat și noi în prima repriză în 10 și în a doua repriză la fel. Cordea în prima repriză, Vali Gheorghe în a doua repriză, parcă era de pe altă planetă săracul, nu a jucat după mult timp, Cordea nu știu, se plimba pe acolo, alerga.

Faptul că am scos rezultatul cu echipa asta e extraordinar, joacă chiar bine, pasează, mingea doar la ei. Returul cum îl văd, doar dacă vrea Dumnezeu, dar ca să te califici nu ai cum cu ăștia, nu poți să le dai gol. Dacă le dai, nu ai cum, mingea e doar la ei, nu obosesc. Să fie egalitate până la final, 11 metri, a luat fundașul central roșu, au trei accidentați, am scos untul din ei și noi. Le-am luat smântăna din ei în seara asta, urmează să le dăm glonț", a declarat Gigi Becali, la Orange Sport.

VIDEO Rezumat FCSB - Nordsjaelland 0-0