Ce le-a spus Lisandro Martinez colegilor de la Manchester United după ce a câștigat Cupa Mondială cu Argentina

Argentina Campioana Mondiala lisandro martinez qatar 2022 Conference League
Vali Andronescu
Data publicarii: Miercuri 21 Decembrie 2022, 12:45
Data actualizarii: Miercuri 21 Decembrie 2022, 12:43

Sud-americanii s-au impus în fața Franței (3-3, 4-2 d.l.d.), iar Lionel Messi a ridicat pentru prima dată trofeul mult râvnit deasupra capului.

Stoperul Argentinei și al celor de la Manchester United, Lisandro Martinez, a fost doar pe bancă la finala Campionatului Mondial din Qatar, ediția 2022, terminată la loteria penalty-urilor și cu victoria naționalei dirijate de Lionel Scaloni.

Dar, chiar și așa, colegul său de la echipa „Diavolilor roșii”, Scott McTominay, a evidențiat mentalitatea de oțel pe care o are Lisandro Martinez care, în ciuda faptului că abia s-a încheiat CM 2022, se gândește deja la următoarea ediție, din 2026.

„I-am dat mesaj lui Lisandro să-l felicit. Mi-a răspuns 'îl vrem și pe următorul'. Abia ce a câștigat o Cupă Mondială, asta arată ce mentalitatea este în grupul respectiv.

Succesul va veni doar câștigând trofee și ăsta e cel mai important lucur și la acest club. Cu antrenorul pe care-l avem acum, avem o oportunitate foarte bună să începem această aventură, mai ales în acest an”, a spus McTominay, potrivit Mirror.

Argentina - Franța 3-3 (4-2 d.l.d.)

Argentina a început fantastic finala Campionatului Mondial din Qatar. Lionel Messi a deschis scorul din penalty (minutul 23), iar Di Maria a majorat diferența (minutul 36). Sud-americanii au controlat excepțional partida, până în minutul 80.

Francezii au beneficiat de o lovitură de pedeapsă, iar Kylian Mbappe a redus din diferență. Un singur minut mai târziu, starul lui Paris Saint-Germain a restabilit egalitatea și a trimis meciul în prelungiri.

Lionel Messi a readus-o pe Argentina pe culmile victoriei în minutul 108, dar același Kylian Mbappe a restabilit egalitatea și a ajutat „Cocoșul galic” să ajungă la loteria penalty-urilor.

Acolo, sud-americanii s-au impus catastrofal. 4-2 s-a terminat, după ce Martinez a parat lovitura lui Kingsley Coman, iar Tchouameni a trimis mult pe lângă poartă.

Argentina a devenit, astfel, campioana mondială la turneul final, ediția 2022, din Qatar!