Ce au scris englezii despre West Ham - FCSB: „A fost nevoie de o remontare”

west ham - fcsb Conference League Marea Britanie Conference League
Data publicarii: Vineri 09 Septembrie 2022, 12:25
Data actualizarii: Vineri 09 Septembrie 2022, 15:30

West Ham - FCSB a fost partida care a început parcursul european pentru trupa din Berceni.

FCSB a început parcursul european cu formația din Premier League, West Ham. Din nefericire, roș-albaștrii nu au reușit să se impună, au pierdut cu 3-1, însă, elevii lui Nicolae Dică au arătat ca o echipă mare și au controlat meciul timp de 65 de minute.

Ce scriu englezii despre West Ham - FCSB

„Ciocănarii au fost conduși la pauză, dar tripla schimbare a lui David Moyes s-a dovedit a fi momentul decisiv, după ce Antonio, Paqueta și Bowen au ridicat nivelul unei evoluții modeste, venită în circumstanțe neașteptate", au scris cei de la Standard.

„Într-o noapte sumbră și supusă morții Reginei Elisabeta a II-a, West Ham și-a început campania din Conference League cu o victorie în fața oaspeților români.

Dar oamenilor lui David Moyes cu siguranță nu le-a ieșit de la început așa cum au vrut, după ce Andrei Cordea le-a adus avantaj la pauză. A fost nevoie de o remontare la vestiare pentru a reveni în meci", au notat cei de la Newham Recorder.

„Ciocănarii au avut de muncă pentru a debuta cu o victorie. Lui West Ham i-a fost predată o lecție dură a faptului că este nevoie de efort pentru a reuși în competițiile europene, după ce s-a luptat să revină cu FCSB pentru a obține o victorie în primul meci de Conference League.

Vizitatorii români au produs o surpriză șocantă, dar nu și nemeritată în prima repriză, când Cordea l-a învins pe Areola la bara a doua, după ce defensiva ciocănarilor a fost prinsă dormind", au informat Mail Plus

West Ham - FCSB 3-1

FCSB a condus timp de 35 de minute pe London Stadium, grație golului marcat de Andrei Cordea. În partea a doua, Bowen a restabilit egalitatea după un penalty controversat acordat de centralul partidei, Benoit Bastien.

În minutul 74, Emerson a dus scorul la 2-1, cu un șut puternic din interiorul careului, iar Antonio a închis tabela în minutul 90. S-a terminat 3-1 pentru West Ham, iar vicecampioana României se pregătește acum pentru meciul cu Anderlecht, de joia viitoare.