VIDEO EXCLUSIV "Asta e revelația, contează cel mai mult". Jucătorul pe care Gigi Becali îl consideră starul echipei

Gigi Becali FCSB florinel coman capitan grupe conference league Conference League
Data publicarii: Sambata 27 August 2022, 00:47
Data actualizarii: Sambata 27 August 2022, 00:40

FCSB s-a calificat în grupele Conference League, după ce a trecut în play-off de Viking.

După meciul retur din Norvegia, Gigi Becali a avut cuvinte de laudă despre prestația lui Florinel Coman, căpitanul de la FCSB.

"Mă bucură foarte tare, cea mai mare bucurie e calificarea. A doua este revenirea lui Florinel, asta e mare bucurie pentru mine. El, săracul, era mâhnit. A dat un gol și nici nu se bucura pentru că nu dăduse de mult. A început să aibă încredere, nu e 100%, e la 80%.

Cel mai mult mi-a plăcut că am controlat tot meciul, mi-a plăcut revenirea lui Coman. Asta e revelația, contează foarte mult. E căpitan și dă un imbold echipei, știe să mobilizeze. Tănase nu e bun de căpitan", a declarat patronul de la FCSB.

Viking - FCSB 1-3! Vicecampioana, calificare în grupele Conference League

FCSB a condus încă din minutul trei în Norvegia, dar a tremurat până la final pentru calificare. Viking a restabilit egalitatea din penalty, iar scorul la pauză era 1-1, perfect pentru norvegienii care aveau ”adăpostul” rezultatului de 1-2 din tur.

Cordea a înscris după pauză, cu un șut pe jos, din afara careului, profitând și de o gafă a portarului advers. Scorul final a fost stabilit de Risto Radunovic, care a transformat cu sânge rece un penalty obținut de Florinel Coman în prelungiri. Cu 1-3, FCSB merge în grupele Conference League pentru prima oară în istorie!