Mihai Stoica, un car de nervi după meciul cu Anderlecht. Prima reacție a managerului de la FCSB

Mihai Stoica Anderlecht FCSB Joyskim Dawa Conference League
Data publicarii: Vineri 16 Septembrie 2022, 00:30
Data actualizarii: Vineri 16 Septembrie 2022, 00:29

FCSB a remizat contra lui Anderlecht, scor 0-0, în runda a doua din grupa B a Conference League.

Vicecampioana României a obținut astfel primul punct în grupa din Conference League în care a fost repartizată și păstrează șanse la calificarea în primăvara europeană.

Mihai Stoica, prima reacție după FCSB - Anderlecht 0-0

Totuși, FCSB a fost dezavantajată în prima repriză a meciului de pe Arena Națională, la un duel între Joyskim Dawa și portarul lui Anderlecht, în care a fost evident că belgianul l-a tras pe stoperul vicecampioanei, însă arbitrul din Austria nu a dictat penalty.

Mihai Stoica, managerul general de la FCSB, a avut o reacție dură, spunând că este vorba de viciere de rezultat, iar FCSB continuă să fie dezavantajată la meciurile din competițiile europene.

"Concluziile mele sunt că am avut penalty și a fost viciere de rezultat. Dacă tot nu e VAR, de ce să nu avem rezultate viciate de fiecare dată când jucăm în Conference League? Toți arbitrii sunt neatenți în defavoarea noastră", a spus Mihai Stoica, după meci, la Orange Sport.

Penalty refuzat lui FCSB contra lui Anderlecht

În minutul 29, FCSB putea beneficia de o lovitură de la 11 metri, la un duel în careul lui Anderlecht între Joyskim Dawa și portarul Hendrik Van Crombrugge.

Valentin Crețu a trimis o centrare în careu pentru Dawa, stoperul lui FCSB a sărit la cap, moment în care portarul lui Anderlecht a intervenit și a încercat să prindă mingea.

Goalkeeper-ul belgian nu a putut controla mingea, a scăpat-o lângă Dawa, apoi l-a tras evident pe fundașul lui FCSB, care nu a putut să șuteze așa cum și-ar fi dorit la poartă.

Totuși, arbitrul austriac Sebastian Gishamer nu a acordat penalty, ci galben lui Darius Oalru, care a protestat vehement.