VIDEO EXCLUSIV Adrian Porumboiu a făcut lumină. A fost sau nu a fost penalty la intervenția lui Ștefan Târnovanu

Data publicarii: Vineri 09 Septembrie 2022, 10:11
Data actualizarii: Vineri 09 Septembrie 2022, 15:31

FCSB s-a duelat cu West Ham în grupele Conference League, scor 1-3.

FCSB nu a reușit să se impună cu londonezii de la West Ham, însă a arătat ca o adevărată echipă mare și i-a făcut față, cel puțin 70 de minute, cu brio "ciocănarilor".

Filmul s-a "rupt" atunci când Ștefan Târnovanu, goalkeeper-ul roș-albaștrilor, a cauzat un penalty după o intervenție ciudată, controversată de FCSB pe moment și, ulterior, de alte nume sonore din fotbalul românesc.

Adrian Porumboiu, fostul patron al lui FC Vaslui, a făcut lumină și a evidențiat motivul pentru care consideră că decizia arbitrului a fost corectă în exclusivitate la PRO ARENA, în cadrul emisiunii Ora Exactă în Sport.

Porumboiu: „Portarul atinge mingea?”

„Nu te poți plasa decât în spiritul regulilor jocului și toată lumea știe. Este vorba despre o dispută dintre un atacant și portar. Cine lovește mingea? Atacantul. Portarul atinge mingea? Dacă o atingea, puteai să spui că e o fază controversată.

Sare asupra unui adversar, deci se sancționează cu lovitură liberă directă. Este unsprezece metri care, din punctul meu de vedere, nu e o fază complicată. E doar o ieșire necontrolată a portarului. Strict regulamentar. Rămâne doar imprudența portarului care a ieșit necontrolat.

Ei sar amândoi, atacantul lovește mingea cu capul, portarul încearcă să  Avea. Să lovească mingea. Trebuia să o boxeze. El a dus mâinile să prindă. El vrea să o prindă. I-a prins capul atacantului. Este o imprudență, când ieși la asemenea faze, antrenorul cu portarii te învață: boxează mingea. Poți să-l dărâmi, dar cât timp boxezi mingea e în regulă.

Are prim-planul portarul să lovească mingea, dar are intenția să prindă mingea. Trebuia să o boxeze. Ajungea mai repede cu un braț la minge, dar ambele brațe sunt îndreptate la minge. E simplă faza.”, au fost cuvintele lui Adrian Porumboiu.

West Ham - FCSB 3-1

FCSB a condus timp de 35 de minute pe London Stadium, grație golului marcat de Andrei Cordea. În partea a doua, Bowen a restabilit egalitatea după un penalty controversat acordat de centralul partidei, Benoit Bastien.

În minutul 74, Emerson a dus scorul la 2-1, cu un șut puternic din interiorul careului, iar Antonio a închis tabela în minutul 90. S-a terminat 3-1 pentru West Ham, iar vicecampioana României se pregătește acum pentru meciul cu Anderlecht, de joia viitoare.