Situația lui Fernando Santos la naționala Portugaliei, pusă sub semnul întrebării. Ce a spus selecționerul după eliminarea de la Mondial

fernando santos Maroc - Portugalia Nationala Portugaliei qatar 2022 CM 2022
Vali Andronescu
Data publicarii: Sambata 10 Decembrie 2022, 21:44
Data actualizarii: Sambata 10 Decembrie 2022, 21:43

Lusitanii au pierdut cu Maroc, scor 0-1, și au pierdut șansa de a evolua în semifinalele Campionatului Mondial din Qatar.

La ultimul Mondial la care a mai putut participa Cristiano Ronaldo, Fernando Santos ar putea să-și fi jucat ultima carte ca selecționer al Portugaliei. După meci, lusitanul a vorbit despre viitorul său și a evidențiat faptul că duminică va discuta cu președintele federației despre situația sa.

Jurnalistul sportiv Fabrizio Romano, expert în transferuri, a scris pe rețelele social media că Fernando Santos va fi cel mai probabil demis în următoarele zile, având în vedere și faptul că lusitanii au fost practic înfrânți într-o manieră rușinoasă de naționala Marocului.

„Mâine voi zbura la Lisabona”

În cazul în care Santos nu va mai fi selecționerul Portugaliei după Campionatul Mondial organizat în Qatar, care a debutat pe data de 20 noiembrie, atunci Walid Regragui își va mai adăuga pe listă o „victimă”, un antrenor de la Mondial care a fost demis, după Luis Enrique.

„Mâine voi zbura la Lisabona și vom discuta cu președintele despre viitorul meu, ca deobicei”, au fost cuvintele lui Fernando Santos după meciul cu Maroc, potrivit lui Fabrizio Romano, care l-a citat într-o postare de pe rețelele social media.

Maroc - Portugalia 1-0

Marocanii au început excelent meciul cu portughezii. Arabii au avut câteva ocazii la poarta lui Diogo Costa, iar în minutul 42 a venit și golul. En Nesyri s-a înălțat ca un vultur și l-a învins pe goalkeeperul lusitan, deblocând tabela și redând, astfel, scorul meciului: 1-0. Chiar dacă Cheddira a primit două galbene în două minute (90+1', 90+3'), naționala lui Fernando Santos nu a găsit nicio cale prin care să restabilească egalitatea și au fost eliminați de la Mondialul din Qatar.