”Un rămas bun demn de geniul său”. Leo Messi, felicitat de brazilianul Ronaldo

Leo Messi Argentina - Franta ronaldo nazario CM 2022
Data publicarii: Duminica 18 Decembrie 2022, 23:31
Data actualizarii: Duminica 18 Decembrie 2022, 23:40

Leo Messi (35 de ani) a câștigat Cupa Mondială cu Argentina, după o finală ”de infarct” cu Franța

Chiar dacă au condus cu 2-0, sud-americanii au tremurat până în ultima clipă. Partida s-a terminat cu scorul de 3-3 și a fost decisă la loviturile de departajare. După ce a câștigat Cupa Mondială în Qatar, Messi a fost felicitat de întreaga lume a fotbalului.

Ronaldo Nazario (48 de ani), dublu campion mondial cu naționala Braziliei, în 1994 și 2002, a transmis un mesaj pentru starul PSG.

”A fost un rămas bun demn de geniul său”

„Fotbalul jucat în această seară aruncă la colț orice rivalitate, inclusiv cea istorică dintre Brazilia și Argentina! Am văzut o mulțime de brazilieni și de oameni din întreaga lume susținându-l pe Leo Messi în această finală electrizantă.

A fost un rămas bun demn de geniul său care, mai mult de a fi o vedetă a Cupei Mondiale, a fost căpitanul unei epoci a fotbalului. Îmi imaginez petrecerea pe care prietenul meu, Diego, o dă în rai acum. Aici suntem, milioane de oameni, de toate naționalitățile, care te aplaudă în picioare. Felicitări, Messi!”, a transmis fostul câștigător al Balonului de Aur.

Este primul trofeu mondial câștigat de Lionel Messi cu Argentina, după finala pierdută la ediția din 2014. După ce a anunțat că este ultimul meci pe care îl joacă la un Campionat Mondial, starul argentinian s-a bucurat alături de suporterii prezenți pe stadion și a făcut turul zonei în care se aflau fanii sud-americani.

Lionel Messi a devenit fotbalistul care are cele mai multe meciuri jucate la Campionatele Mondiale, 26, cu unul mai mult decât Lothar Matthäus.