FOTO ȘI VIDEO Ronaldo sau Bruno? Cine și când va stabili primul marcator din Portugalia - Uruguay: "Am atins-o!"

Cristiano Ronaldo Bruno Fernandes Cupa Mondiala Portugalia Uruguay CM 2022
Data publicarii: Marti 29 Noiembrie 2022, 07:57
Data actualizarii: Marti 29 Noiembrie 2022, 08:01

Portugalia a învins Uruguay, scor 2-0, în grupa H de la Cupa Mondială, însă a existat o controversă la primul gol al lusitanilor referitoare la autorul reușitei: Bruno Fernandes sau Cristiano Ronaldo.

În minutul 54, Bruno Fernandes a trimis o centrare în careul advers pentru Cristiano Ronaldo, iar mingea a intrat în poartă. CR7 a sărbătorit golul, însă reluările nu au putut stabili clar dacă a atins mingea sau nu.

Comisia Tehnică FIFA va stabili dacă golul îi va fi acordat lui Cristiano Ronaldo sau Bruno Fernandes

FIFA l-a creditat inițial cu gol pe Cristiano Ronaldo, însă la câteva minute distanță a rectificat și l-a trecut pe Bruno Fernandes drept autor al reușitei. Mijlocașul de la Manchester United și-a trecut din nou numele pe lista marcatorilor în minutul 90+3, din penalty.

Chiar dacă Bruno Fernandes a fost considerat de FIFA autor al primului gol în timpul meciului, decizia s-ar putea schimba în următoarele ore, anunță publicațiile portugheze Record și Mais Futebol.

Potrivit surselor citate, Comisia Tehnică din cadrul FIFA va analiza în detaliu faza primului gol și va stabili dacă reușita îi va fi acordată lui Bruno Fernandes sau lui Cristiano Ronaldo.

După meci, Ronaldo a fost surprins pe teren în timp ce susținea că ar trebui să fie creditat cu gol: "M-a atins. Mingea m-a atins!", ar fi spus CR7, potrivit Mais Futebol.

Bruno Fernandes: "Mi s-a părut că Ronaldo a atins mingea"

De partea cealaltă, Bruno Fernandes crede că mingea l-a atins pe Cristiano Ronaldo și recunoaște că doar a vrut să centreze.

"Am sărbătorit golul ca și cum ar fi fost al lui Cristiano. Mi s-a părut că a atins mingea. Obiectivul meu era să îi centrez. Indiferent cum ar fi, suntem fericiți pentru victorie", a spus Bruno Fernandes.

Indiferent cine va fi creditat cu primul gol, Portugalia este deja calificată în faza optimilor de finală de la Cupa Mondială. Lusitanii au 6 puncte în grupa H, cu o rundă înainte de final, fiind deasupra celor din Ghana (3p), Coreea de Sud (1p) sau Uruguay (1p).

În ultima rundă, Portugalia va juca împotriva Coreei de Sud, vineri, de la ora 17:00.